09.05.2026 23:25 1 689
Qurumun açıqlamasına görə, ümumilikdə 115 nəfər virusa yoluxub. Onlardan 102-si sərnişin, 13-ü isə ekipaj üzvüdür. Gəmidə ümumilikdə 3 mindən çox sərnişin və 1131 əməkdaşın olduğu bildirilib.
CDC qeyd edib ki, xəstələr əsasən qusma və güclü ishaldan şikayət ediblər. Yoluxmuş şəxslər kayutlarda təcrid olunub və onlardan laborator müayinələr üçün bioloji nümunələr götürülüb.
Layner aprelin 28-də Florida ştatından yola düşüb və mayın 11-də Kanaveral limanına çatmalıdır. Kruiz müddətində gəmi Dominikan Respublikası və Baham adalarında dayanır.
Məlumata görə, limana qayıtdıqdan sonra layner növbəti reysdən əvvəl tam sanitar emaldan keçiriləcək.
CDC bildirib ki, bu, 2026-cı ilin əvvəlindən ABŞ kruiz gəmilərində qeydə alınan dördüncü mədə-bağırsaq xəstəliyi yayılması halıdır.
Qeyd edək ki, mart ayında "Princess Cruises" şirkətinə məxsus başqa bir kruiz gəmisində də oxşar hadisə baş vermişdi. Həmin vaxt 141 sərnişində və 52 ekipaj üzvündə norovirus aşkarlanmışdı.скачать dle 11.3

Четвертая вспышка за год: норовирус атаковал очередной круизный лайнер в США
Более 100 человек заразились норовирусом на круизном лайнере "Карибская принцесса" (Caribbean Princess).
Об этом сообщили в Центре по контролю и профилактике заболеваний США (CDC).
По данным ведомства, заразились 115 человек, включая 102 пассажиров и 13 членов экипажа. Всего на борту находятся более 3 тыс. пассажиров и 1131 сотрудник.
В CDC уточнили, что заболевшие жаловались в основном на рвоту и сильную диарею. Инфицированных изолировали в каютах, у них взяли биологические образцы для исследований.
Лайнер вышел из Флориды 28 апреля и должен прибыть в порт Канаверал 11 мая. Во время круиза судно делает остановки в Доминиканской Республике и на Багамы. После возвращения в порт лайнер пройдет полную санитарную обработку перед следующим рейсом.
По информации CDC, это уже четвертая вспышка желудочно-кишечных заболеваний на круизных судах США с начала 2026 года. В марте аналогичный случай произошел на другом лайнере Princess Cruises - тогда норовирус выявили у 141 пассажира и 52 членов экипажа.скачать dle 11.3