Azərbaycanda müşahidə olunan temperatur anomaliyası AÇIQLANDI
Bunu Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İqlim məsələləri üzrə nümayəndəsi Muxtar Babayev Aqrobiznesin İnkişaf Forumunda çıxışı zamanı deyib.
O bildirib ki, 2025-ci ildə orta temperatur 14.3 dərəcəyə çatıb:
"Bu isə əvvəlki dövrlərin müqayisədə 1.6 dərəcə yüksəkdir. Ən yüksək orta temperatur isə 2021-ci ildə 16.2 dərəcə təşkil edib. Söhbət orta illik dərəcədən gedir. İstilik dalğaları da tez-tez baş verir. Daha uzun davam edir. Son illərdə Bakıda 29, Gəncədə 16, Şəkidə 41, Lənkəranda isə 5 istilik dalğası qeyd alınıb.
2025-ci ildə ən uzun istilik dalğası Şəkidə 14 gün, Bakıda isə 7 gün davam edibdir. Sel hadisələrinin sayı da artıb. 2015-ci ildə 15, 2020-də artıq 36, 2025-də 33 və 2026-da artıq siz özünüz görürsünüz havalar və hadisələr necə başlayır. Bu rəqəmlər göstərir ki, biz artıq dəyişiklikləri müşahidə etmirik. Biz bu dəyişiklikləri yaşayıq. 2026-ci ilin ilk aylarında bu tendensiyanı təsdiqləyir. Bəzi bölgələrdə yağıntının illik normasının yarısı cəmi bir neçə ayda qeydə alınıb. Aprel ayında isə bəzi rayonlarda yağıntı normaladan 1.5-3.5 dəfə Bakıda isə 5 dəfə çox olub. Əsas çağırış isə qeyri-müəyyənlik, mövsümlərin xarakteri dəyişir, yağıntıların paylanması dəyişir, temperatur pikləri dəyişir. Bu isə planlaşdırmanı çətinləşdirir, investisiya risklərini artırır".скачать dle 11.3

Стала известна температурная аномалия, наблюдаемая в Азербайджане
Об этом заявил спецпредставитель Президента Азербайджанской Республики по вопросам климата Мухтар Бабаев во время выступления на Форуме развития агробизнеса.
Он отметил, что в 2025 году средняя температура достигла 14.3 градуса.
"Это на 1.6 градуса выше по сравнению с предыдущими периодами. Самая высокая средняя температура была зафиксирована в 2021 году и составила 16.2 градуса. Речь идёт о среднегодовой температуре. Волны жары также происходят всё чаще. Длятся дольше. В последние годы в Баку зафиксировано 29, Гяндже - 16, Шеки - 41, Лянкяране - 5 волн жары.
В 2025 году самая продолжительная волна жары в Шеки длилась 14 дней, а в Баку - 7. Количество селевых явлений также возросло. В 2015 году их было 15, в 2020-м - уже 36, в 2025-м - 33, а в 2026-м вы сами видите, какая погода и какие явления начинаются. Эти цифры показывают, что мы уже не просто наблюдаем изменения, мы их проживаем. Первые месяцы 2026 года подтверждают эту тенденцию. В некоторых регионах половина годовой нормы осадков была зафиксирована всего за несколько месяцев. В апреле же в некоторых районах осадки превысили норму в 1.5-3.5 раза, а в Баку - в 5 раз. Основной вызов - это неопределённость: характер сезонов меняется, распределение осадков меняется, температурные пики меняются. Это затрудняет планирование и увеличивает инвестиционные риски", - сказал он.скачать dle 11.3