Avtomobil akkumulyatorunun sıradan çıxmasının əsas səbəbləri - Ekspert açıqlaması
Rusiyalı ekspert Roman Timaşov avtomobil akkumulyatorunun sıradan çıxmasının əsas səbəblərini açıqlayıb.
Bu barədə mütəxəssis "Motor" jurnalına müsahibəsində danışıb.
Onun sözlərinə görə, akkumulyatorun (AKB) sıradan çıxmasının əsas səbəbləri arasında uzunmüddətli saxlama zamanı enerjinin kritik həddə qədər itirilməsi və vibrasiya nəticəsində daxili lövhələrin tökülməsi yer alır.
"Uzunmüddətli saxlama zamanı batareyanın tam boşalması lövhələri dağıdır və nəticədə o, enerji saxlama qabiliyyətini itirir. Həmçinin akkumulyator yerinə yaxşı bərkidilmədikdə, sarsıntılar və vibrasiya səbəbindən lövhələr tökülür", - deyə Timaşov bildirib.
Ekspert qeyd edib ki, korpusun sürtülməsi və ya çatlaması kimi zədələr də təhlükəlidir. Sızan elektrolit avtomobilin kuzovunun boyasına və elektrik naqillərinə ciddi zərər verə bilər.
"Aşağı temperaturlar akkumulyator üçün xüsusilə risklidir. Şaxtalı havada enerjisi az olan batareyanın içindəki elektrolit dona bilər. Donan maye genişlənərək daxili lövhələri və korpusu parçalayır. Belə akkumulyatoru bərpa etmək mümkün deyil, o, yalnız utilizasiya edilməlidir", - deyə mütəxəssis vurğulayıb.
Bundan əlavə, generatorun nasazlığı da akkumulyatoru sıradan çıxarır. Batareyanın həm az, həm də həddindən artıq doldurulması elektrolitin qaynayıb buxarlanmasına və lövhələrin dağılmasına səbəb olur. Elektrik şəbəkəsindəki cərəyan itkisi (köhnə naqillər və ya keyfiyyətsiz quraşdırılmış avadanlıqlar ucbatından) və cihazın özündəki daxili qısaqapanmalar da digər mühüm amillərdir.
"Akkumulyatorun zəmanət müddəti növündən asılı olaraq 1-3 ildir. Lakin düzgün qulluq və elektrik sisteminin saz vəziyyətdə olması şərtilə, batareyalar 5-8 il problemsiz işləyə bilər", - deyə Timaşov fikrini tamamlayıb.скачать dle 11.3

Названы главные причины выхода из строя аккумулятора в автомобиле
"Сильная разрядка батареи при длительном хранении разрушает пластины. АКБ перестаёт держать заряд. Когда аккумулятор плохо закреплён и подвергается ударам пластины осыпаются из-за вибрации", - сказал Тимашов.
По его словам, сюда же относится повреждение корпуса - от протирания или раскалывания. Вытекший электролит может повредить лакокрасочное покрытие и проводку.
Особенно опасны низкие температуры, когда на улице мороз, а аккумулятор при этом имеет слабый заряд. Электролит внутри батареи может попросту замёрзнуть: жидкость расширяется, лёд разрушает пластины и корпус. После такого аккумулятор восстановить уже невозможно - его остаётся только утилизировать, отметил эксперт.
Среди неисправностей, которые выводят аккумулятор из строя, эксперт также выделил поломка генератора. Вред наносит как недозаряжание батареи, так и перезаряд: в обоих случаях электролит выкипает, а пластины разрушаются.
Другая причина - утечка тока в электросети из-за старой проводки или некачественно установленного дополнительного оборудования. Ещё один фактор - внутренние дефекты самой АКБ, а именно осыпание активной массы пластин или короткое замыкание, подчеркнул эксперт.
Гарантийный срок службы аккумулятора составляет от одного до трёх лет в зависимости от типа и производителя. Однако при нормальной эксплуатации батареи спокойно работают от 5 до 8 лет. Всё зависит от того, как за ней ухаживают и в каком состоянии находится электрика автомобиля, пояснил Тимашов.