Smartfonların qışda qəfil sönməsinin səbəbləri açıqlandı
Smartfonlar litium-ion batareyaların işləmə xüsusiyyətlərinə görə soyuqda tez boşala və qəfil sönə bilər.
Bu barədə Gazeta.ru-ya rusiyalı professor, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Aleksey Yurasov bildirib.
Onun sözlərinə görə, bu cür batareyalar otaq temperaturunda işləmək üçün nəzərdə tutulub və soyuqda effektivliyini itirir. "0°C-dən aşağı temperaturda akkumulyatorun daxilində kimyəvi proseslər ləngiyir, daxili müqavimət artır və o, topladığı enerjini vermək qabiliyyətini itirir. Enerji sistemin işləməsini təmin etməyə çatmadıqda, qoruyucu mexanizm işə düşür və telefon sönür", - deyə Yurasov izah edib.
Professor əlavə edib ki, şaxtaya daha davamlı olan litium-polimer batareyalar yüksək qiymətə görə daha az istifadə olunur. Ekspert qeyd edib ki, cihazın nə qədər tez soyuması onun korpusundan da asılıdır: metal modellər istiliyi daha tez itirir, plastik korpuslu və ya qalın qoruyucu üzlüklü telefonlar isə daha uzun müddət işləyir.
"Mövsümün soyuq vaxtında smartfonunuzun stabil işləməsi üçün cihazı üst geyiminizin daxili cibində saxlayın və istiliyi saxlayan üzlükdən istifadə edin. Şaxtalı havada ehtiyac olmadıqca telefonu isti cibdən çıxarıb tutmayın, əgər cihaz soyuyubsa, otaq temperaturunda isinməsinə imkan verin", - deyə mütəxəssis məsləhət verib.

Эксперт объяснил быструю разрядку телефонов зимой
Смартфоны быстро разряжаются и могут внезапно выключаться на морозе из-за особенностей работы литий-ионных аккумуляторов.
Как передает Median.Az, об этом сообщил gazeta.ru профессор кафедры наноэлектроники Российского технологического университета МИРЭА, доктор физико-математических наук Алексей Юрасов.
По его словам, такие батареи рассчитаны на работу при комнатной температуре и теряют эффективность на холоде.
"При отрицательных по Цельсию температурах химические процессы внутри аккумулятора замедляются, его внутреннее сопротивление растет, и он теряет способность отдавать накопленную энергию. Когда заряда перестает хватать для поддержания работы системы, срабатывает защита, и телефон отключается", - пояснил Юрасов.
Он добавил, что более устойчивые к морозу литий-полимерные аккумуляторы используются реже из-за высокой стоимости. Эксперт отметил, что скорость охлаждения устройства зависит и от корпуса: металлические модели быстрее теряют тепло, тогда как пластиковые или оснащенные плотным чехлом работают дольше.
"Чтобы ваш смартфон работал стабильно в холодный сезон, старайтесь носить устройство во внутреннем кармане одежды, а не в наружном, и используйте утепляющий чехол. Избегайте резких перепадов температуры: не доставайте телефон на морозе из теплого кармана без необходимости, а если устройство охладилось, дайте ему прогреться при комнатной температуре", - посоветовал специалист.скачать dle 11.3