Gediş haqqına görə kartlardan əlavə ödəniş çıxılır? - "BakıKart"dan AÇIQLAMA (Video)
İctimai nəqliyyatda ödənişlərlə bağlı narazılıqlar artır. Vətəndaşlar bildirirlər ki, bəzən ictimai nəqliyyatdan istifadə etmədikləri halda belə balanslarından vəsait silinir. Bəzi hallarda isə edilən ödənişlərin iki-üç qatının çıxıldığı qeyd olunur.
"Gördüm ki, fərqli vaxtlarda balansımdan ardıcıl şəkildə pul çıxılıb. Halbuki sistemdən cəmi bir dəfə istifadə etmişdim. Kartım məhdudlaşdırılmışdı və axşam, eləcə də səhər saatlarında iki dəfə vəsait silinmişdi", - deyə vətəndaşlardan biri Baku TV-yə bildirib.
Başqa bir vətəndaş isə qeyd edib:
"Məndən pul çıxıldığı dərhal görünmür. Evə çatandan sonra isə dalbadal mesajlar gəlir ki, bu qədər vəsait çıxılıb. Bəzən istifadə etdiyim halda da, etmədiyim halda da bildirişlər gəlir ki, pul çıxılacaq. Ona görə də artıq kartımda pul saxlamıram".
"Bakıkart"ın ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə mütəxəssisi Aynur Kərimli bildirib ki, ictimai nəqliyyatda ödənişlər gecikdirilmiş avtorizasiya prinsipi əsasında həyata keçirilir.
Onun sözlərinə görə, bu səbəbdən sərnişin tərəfindən edilən ödənişlər bəzən dərhal, bəzən isə müəyyən vaxt intervalı ilə balansdan silinir:
"Hazırda 24, 25, 26 və 27 aprel tarixlərində edilən gedişlərin ödənişləri bank kartlarından gecikmə ilə çıxılır. Sərnişin dünən ictimai nəqliyyatdan istifadə etmədiyi halda, bu gün niyə ödəniş çıxılıb deyə düşünə bilər. Bu, əvvəlki günlərə aid ödəniş ola bilər. Qəbzdə göstərilən RN kodu vasitəsilə hansı tarixdə gedişin baş verdiyini və ödənişin nə zaman həyata keçirildiyini dəqiqləşdirmək mümkündür. Əgər kartda kifayət qədər vəsait olmasa belə, ödəniş sistem tərəfindən həyata keçirilir və bu məbləğ sonradan borc kimi əks olunur. Bu halda kart məhdudlaşdırıla bilər".

Я не ездил, а деньги списались: что происходит при оплате проезда на общественном транспорте банковскими картами? - ВИДЕО
"Я заметил, что с моего баланса в разное время подряд списывались деньги, хотя системой я воспользовался всего один раз. Карта была ограничена, и средства списались дважды - вечером и утром", - рассказал один из пассажиров в интервью Baku TV.
Другой пользователь отметил, что списания не всегда отображаются сразу: уведомления банковских приложений о снятии средств приходят позже, иногда сразу несколько. По его словам, сообщения о списаниях поступают как после использования транспорта, так и без него, из-за чего он предпочитает не хранить деньги на карте.
В BakıKart пояснили, что оплата в общественном транспорте осуществляется по принципу отложенной авторизации. Как отметила специалист по связям с общественностью Айнур Керимли, списание средств может происходить не сразу, а спустя определённое время.
По её словам, в настоящее время списания с банковских карт за поездки, совершённые 24-27 апреля, могут происходить с задержкой. Пассажиры могут ошибочно полагать, что деньги списаны за текущий день, тогда как речь идёт о предыдущих поездках. Уточнить дату и время операции можно по RN-коду, указанному в чеке.
Также отмечается, что даже при недостаточном балансе система фиксирует оплату, и сумма отражается как задолженность. В таких случаях карта может быть временно ограничена.