İsveçrədə Özbəkistanın keçmiş prezidenti İslam Kərimovun qızı Gülnarə Kərimovanın məhkəməsi başlayıb
28.04.2026 20:07 561
İsveçrənin Bellinçona şəhərində yerləşən Federal Cinayət Məhkəməsində Gülnarə Kərimova işi üzrə məhkəmə prosesi başlayıb. O, çirkli pulların yuyulması və cinayət şəbəkəsi yaratmaqda ittiham olunur.
Median.Az xəbər verir ki, bu barədə Swissinfo məlumat yayıb.
İstintaqın versiyasına görə, Kərimova “The Office” adlı struktur vasitəsilə 2005–2012-ci illərdə “cinayət yolu ilə əldə edilmiş” vəsaitlərin, o cümlədən telekommunikasiya şirkətlərindən alınan pulların yuyulmasına rəhbərlik edib. Söhbət yüz milyonlarla dollardan gedir.
Hazırda təqsirləndirilən şəxs Özbəkistanda həbsdədir və məhkəmə prosesində şəxsən iştirak edə bilmir. Gülnarə Kərimova daha əvvəl də vətənində məhkum olunub. 2015-ci ildə ona 5 il azadlığın məhdudlaşdırılması cəzası verilib, 2019-cu ildə isə koloniyaya köçürülüb.
2020-ci ilin martında məhkəmə onu dövlət vəsaitlərinin mənimsənilməsi, ölkə maraqlarına zidd sazişlərin bağlanması və xüsusilə külli miqdarda hədə-qorxu ilə tələb etmə ittihamları üzrə daha 13 il 4 ay müddətinə azadlıqdan məhrum edib.
İsveçrədə keçirilən məhkəmə prosesi Kərimova işi ilə bağlı maliyyə əməliyyatlarının beynəlxalq araşdırmasının bir hissəsi kimi qiymətləndirilir.

В Швейцарии начался суд над дочерью экс-президента Узбекистана
В Федеральном уголовном суде в Беллинцоне начался процесс по делу Гульнара Каримова, обвиняемой в отмывании средств и создании преступной сети. Об этом сообщает Median.Az со ссылкой на Swissinfo.
По версии следствия, Каримова руководила структурой под названием The Office, через которую в 2005–2012 годах отмывались средства «преступного происхождения», в том числе полученные от телекоммуникационных компаний. Речь идёт о сотнях миллионов долларов.
Сама обвиняемая находится в заключении в Узбекистане и не может лично участвовать в процессе.
Ранее дочь экс-президента Узбекистана уже была осуждена на родине. В 2015 году её приговорили к пяти годам ограничения свободы, а в 2019 году перевели в колонию. В марте 2020 года суд назначил ей ещё 13 лет и 4 месяца лишения свободы по обвинениям в хищении государственных средств, заключении сделок вопреки интересам страны и вымогательстве в особо крупном размере.
Процесс в Швейцарии рассматривается как часть международного расследования финансовых операций, связанных с делом Каримовой.
Фото: sda-ats