24.04.2026 12:38 450
Məlumatda qeyd edilir ki, azyaşlılar Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Sosial Xidmətlər Agentliyinin əməkdaşları tərəfindən qəbul edilərək Şəki şəhərindəki 6 saylı uşaq evinə təhvil veriliblər:
"Azyaşlıların vəziyyətləri nəzarətdə saxlanılır, onlara mütəmadi baş çəkilir. Hazırda uşaqların vəziyyətləri normaldır. Uşaqlar valideynləri ilə telefon vasitəsilə əlaqə yaradırlar".
İcra hakimiyyətindən bildirilib ki, azyaşlıların anası Təranə Ələsgərovanın vəziyyəti də nəzarətdədir:
"Qadın ikinci qrup əlildir, danışma və eşitmə məhdudiyyətləri var. Təranə Ələsgərova hazırda anasının himayəsindədir. Həmçinin rayon icra hakimiyyəti də qadını nəzarətdə saxlayır. Ana ilə uşaqlarını bir neçə dəfə görüntülü danışdırmışıq".
Xatırladaq ki, Tovuz şəhəri, Məhəmməd Zeynallı küçəsindəki yataqxanada yaşayan ailə üç azyaşlı övladından imtina edib. Ailə başçısı Səbuhi Ələsgərovun içki aludəçisi olduğundan ailədə tez-tez mübahisə yaradıb psixoloji problemləri olan arvadı Təranə Ələsgərovanı və övladlarını döyməsi, işgəncə verməsi barədə məlumat daxil olub.
Araşdırmalar zamanı məlum olub ki, ailənin üç övladı - 2024-cü il təvəllüdlü İ.Ələsgərov, 2019-cu il təvəllüdlü İ.Ələsgərov, 2018-ci il təvəllüdlü Y.Ələsgərov - ataları tərəfindən dilənçiliyə vadar edilib.
Tovuz Rayon İcra Hakimiyyətinin əməkdaşları həmin ünvanda yaşayan ana və üç övladını Tovuz Rayon Mərkəzi Xəstəxanasına yerləşdirmişdilər.

Трое несовершеннолетних, брошенных семьей, помещены в детский дом в Шеки
Отмечается, что дети были приняты сотрудниками Агентства социальных услуг при Министерстве труда и социальной защиты населения и переданы в детский дом №6 в городе Шеки.
"Несовершеннолетние находятся под контролем, их регулярно навещают. В настоящее время состояние детей нормальное. Они поддерживают связь с родителями по телефону", - говорится в информации.
В ИВ отметили, что состояние их матери Тараны Алескеровой также находится под контролем.
"Женщина является инвалидом второй группы, имеет ограничения речи и слуха. Т.Алескерова в настоящее время находится под опекой своей матери. Также ИВ района держит женщину под наблюдением. Мы несколько раз организовывали видеозвонки матери с детьми", - заявили в ИВ.
Напомним, что семья, проживающая в общежитии на улице Мухаммеда Зейналлы в городе Товуз, отказалась от троих несовершеннолетних детей. Поступила информация о том, что глава семьи Сабухи Алескеров, страдающий алкогольной зависимостью, часто устраивал скандалы в семье, избивал и подвергал насилию свою жену Тарану Алескерову, имеющую психологические проблемы, и детей.
В ходе расследования выяснилось, что трое детей семьи - И.Алескеров (2024 г.р.), И.Алескеров (2019 г.р.), Я.Алескеров (2018 г.р.) - были принуждены отцом к попрошайничеству.
Сотрудники Исполнительной власти Товузского района поместили мать и троих детей, проживавших по указанному адресу, в Центральную районную больницу.