Tovuzda valideynlərinin imtina etdiyi azyaşlılar uşaq evinə yerləşdirildilər
Tovuz rayonunda valideynlərinin imtina etdiyi 3 azyaşlı Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Sosial Xidmətlər Agentliyinin əməkdaşlarına təhvil verilib.
Oxu.Az-ın əldə etdiyi məlumata görə, agentlik əməkdaşları Tovuz Rayon Mərkəzi Xəstəxanasına gələrək, uşaqların yenidən tibbi müayinədən keçirilməsini təşkil ediblər. Daha sonra azyaşlılar xəstəxanadan götürülərək Gəncədəki uşaq evlərindən birinə yerləşdiriliblər.
Uşaqların anası Təranə Ələsgərovanın isə xəstəxanada müalicəsi davam etdirilir.
Xatırladaq ki, Tovuz rayonu Məhəmməd Zeynallı küçəsindəki yataqxanada yaşayan ailə 3 azyaşlı övladından imtina edib. Ailə başçısı Səbuhi Ələsgərovun içki aludəçisi olduğundan ailədə tez-tez mübahisə yaradıb psixi xəstə olan arvadı Təranə Ələsgərovanı və övladlarını döyməsi, işgəncə verməsi barədə məlumat daxil olub.
Araşdırmalar zamanı məlum olub ki, ailənin 3 övladı - 2024-cü il təvəllüdlü İ.Ələsgərov, 2019-cu il təvəllüdlü İ.Ələsgərov, 2018-ci il təvəllüdlü Y.Ələsgərov ataları tərəfindən dilənçiliyə vadar ediliblər.
Tovuz Rayon İcra Hakimiyyətinin əməkdaşları həmin ünvanda yaşayan ana və 3 övladını Tovuz Rayon Mərkəzi Xəstəxanasına yerləşdirmişdilər.скачать dle 11.3

Трое несовершеннолетних после отказа родителей помещены в детский дом
Трое несовершеннолетних, от которых в Товузском районе отказались родители, переданы сотрудникам Агентства социальных услуг при Министерстве труда и социальной защиты населения Азербайджана.
Как сообщает Oxu.Az, сотрудники агентства прибыли в центральную районную больницу, где организовали повторное медицинское обследование. После этого детей направили в один из детских домов в Гяндже.
Мать детей, Тарана Алескерова, продолжает лечение в больнице.
Семья проживает в общежитии на улице Мухаммеда Зейналлы в Товузе. Отец, Сабухи Алескеров, злоупотребляет алкоголем и не имеет постоянной работы. Мать страдает психическим заболеванием и имеет ограничения по здоровью. По имеющимся данным, в семье регулярно происходили конфликты, в ходе которых дети подвергались насилию.
В ходе проверки установлено, что дети 2018, 2019 и 2024 годов рождения принуждались отцом к попрошайничеству.
Ранее сотрудники Исполнительной власти Товузского района поместили мать и детей в районную больницу.