Sumqayıtda dəm qazından zəhərlənən uşaqdan sonuncusu EVƏ BURAXILIB
Sumqayıt şəhərinin Hacı Zeynalabdin qəsəbəsində dəm qazından zəhərlənən uşaqlardan sonuncusu da ambulator müalicə üçün xəstəxanadan evə buraxılıb.
Bu məlumat Oxu.Az-ın sorğusuna cavab olaraq Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyindən (TƏBİB) verilib.
"Vəziyyəti qənaətbəxş qiymətləndirilən azyaşlı aprelin 18-də ambulator müalicə üçün evə buraxılıb.
Qeyd edək ki, azyaşlı 04.04.2026-cı il tarixində Sumqayıt Tibb Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən Uşaq Xəstəxanasından Respublika Pediatriya Mərkəzinin nəzdindəki Ə.F.Qarayev adına Uşaq Klinik Xəstəxanasına təxliyə olunub. 2018-ci il təvəllüdlü (qadın cinsli) pasiyentə meninqoensefalit diaqnozu təyin olunub və zəruri tibbi yardım göstərilib", - deyə məlumatda bildirilir.
Xatırladaq ki, aprelin 1-də Sumqayıt şəhəri Hacı Zeynalabdin qəsəbəsində bir ailənin 6 azyaşlı üzvü hamamda dəm qazından zəhərlənib. Azyaşlılar xəstəxanaya yerləşdirilsələr də, onlardan birinin həyatını xilas etmək mümkün olmayıb.скачать dle 11.3

Дети, отравившиеся угарным газом в Сумгайыте, выписаны домой
Последний из отравившихся угарным газом детей в посёлке Гаджи Зейналабдин города Сумгайыт также выписан на амбулаторное лечение.
Об этом в ответ на вопрос Oxu.Az сообщили в Объединении по управлению медицинскими территориальными подразделениями (TƏBİB).
"Несовершеннолетняя, состояние которой оценивалось как удовлетворительное, 18 апреля выписана на амбулаторное лечение.
Отметим, что 4 апреля 2026 года ребенок был эвакуирован из Детской больницы при Сумгайытском медицинском центре в Детскую клиническую больницу имени А.Ф.Гараева при Республиканском педиатрическом центре. Пациентке 2018 года рождения был поставлен диагноз "менингоэнцефалит" и оказана необходимая медицинская помощь", - говорится в информации.
Напомним, что 1 апреля в посёлке Гаджи Зейналабдин города Сумгайыт шестеро детей одной семьи пострадали в результате отравления угарным газом. Они были госпитализированы, однако спасти одного из них не удалось.скачать dle 11.3