"Zara" və "Bershka" brendlərinin şəbəkəsinə kiberhücum: Müştəri məlumatları təhlükədədir?
"Zara" və "Bershka" kimi tanınmış brendlərin sahibi olan İspaniyanın "Inditex" geyim korporasiyası serverlərinə qanunsuz müdaxilə edildiyini açıqlayıb.
İspaniyanın "El Pais" nəşrinə istinadən xəbər verir ki, kiberhücum kənar xidmət təminatçısının serverlərində yerləşən məlumat bazalarına qarşı törədilib.
"Inditex"dən verilən açıqlamada bildirilir ki, sözügedən bazalarda yalnız fərqli bazarlardakı istehlakçılarla olan ticari əlaqələrə dair detallar saxlanılıb. Şirkət vurğulayıb ki, müştərilərin ad-soyadları, əlaqə nömrələri, ünvanları, parolları, həmçinin bank kartı və digər maliyyə rekvizitləri kimi həssas məlumatlar tam qorunub. İlkin yoxlamalar kiberhücumun alıcıların fərdi məlumatlarına zərər vurmadığını göstərir.
Korporasiya dərhal qoruyucu protokolları işə salaraq aidiyyəti qurumları məlumatlandırıb. Bildirilib ki, "Inditex"in əməliyyat sistemlərinin fəaliyyətində hər hansı mənfi təsir qeydə alınmayıb və istifadəçilər xidmətlərdən tam təhlükəsiz şəkildə istifadə etməyə davam edə bilərlər.
Xatırladaq ki, ispan iş adamı Amansio Orteqa tərəfindən yaradılan "Inditex" hazırda dünyanın 100-ə yaxın ölkəsində 5 500-dək satış nöqtəsinə sahibdir. Korporasiyaya "Zara", "Pull&Bear", "Massimo Dutti", "Bershka", "Stradivarius" və "Oysho" kimi populyar markalar daxildir. Şirkət 2025-ci maliyyə ili üçün (1 fevral 2025 - 31 yanvar 2026) xalis gəlirinin 6.22 milyard avro təşkil edərək tarixi rekord həddə çatacağını proqnozlaşdırır.скачать dle 11.3

Владелец Zara выявил несанкционированный доступ к своим базам данных
По ее данным, как отметили в Inditex, эти базы данных "содержат информацию о коммерческих отношениях с клиентами на разных рынках, но ни в коем случае не включают такие данные, как имя и фамилия, телефон, адрес, пароли, банковские карты или другие платежные средства". По предварительной оценке, персональные данные клиентов не были затронуты в результате случившегося.
Компания уже сообщила о произошедшем "соответствующим органам" после того, как задействовала свои протоколы безопасности. "Операции и системы Inditex никоим образом не пострадали, и клиенты могут продолжать получать доступ и работать в условиях полной безопасности", - заверили в сети.
Inditex основана испанцем Амансио Ортегой. В настоящее время сеть насчитывает около 5.5 тыс. магазинов примерно в 100 странах. Наиболее известными брендами Inditex являются Zara, Pull&Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius и Oysho. Ранее компания сообщила, что в 2025 финансовом году (с 1 февраля 2025 года по 31 января 2026 года) ее чистая прибыль достигла рекордных 6.22 млрд евро.