KİV: Səudiyyə Ərəbistanı ABŞ-yə təzyiq göstərir
Səudiyyə Ərəbistanı Hörmüz boğazındakı blokadanın aradan qaldırılması və danışıqlar masasına qayıdılması tələbi ilə ABŞ-yə təzyiq göstərir.
Bu barədə "The Wall Street Journal" nəşri xəbər yayıb.
Mənbənin dövlət rəsmilərinə istinadən verdiyi məlumata görə, Səudiyyə Ərəbistanı ABŞ Prezidenti Donald Trampın boğazın bağlanması ilə bağlı qərarının İranla münaqişəni kəskinləşdirəcəyindən və digər əhəmiyyətli dəniz yollarının fəaliyyətini pozacağından ehtiyat edir. Bundan əlavə, Ər-Riyad xəbərdarlıq edib ki, İran cavab tədbiri olaraq Qırmızı dənizdə yerləşən və krallığın qalan neft ixracı üçün həlledici əhəmiyyətə malik olan Bab-əl-Məndəb boğazını bağlaya bilər.
Qeyd edək ki, İran limanlarının blokadası, D.Trampın bombardman təhdidləri və başa çatmış danışıqların Tehranı Hörmüz boğazı üzərindəki nəzarəti yumşaltmağa inandıra bilməməsindən sonra, bazar ertəsi günü qüvvəyə minib.
Xatırladaq ki, aprelin 11-də İslamabadda ABŞ və İran nümayəndələri arasında danışıqlar keçirilib. Nümayəndə heyətləri ən azı iki əsas məsələ - nüvə proqramı və Hörmüz boğazı ilə bağlı razılığa gələ bilməyiblər. Növbəti gün ABŞ Prezidenti Donald Tramp Vaşinqtonun İranın nüvə proqramı mövzusunda Tehranla razılaşma əldə edə bilmədiyini, bu səbəbdən ABŞ hərbçilərinin İranın dəniz blokadasına başladığını bəyan edib.
İslamabaddakı danışıqlarda ABŞ nümayəndə heyətinə ölkənin vitse-prezidenti Ceyms Devid Vens rəhbərlik edib. Ondan əlavə, qrupun tərkibində dövlət başçısının xüsusi elçisi Stiv Uitkoff və Trampın kürəkəni Cared Kuşner yer alıblar.
İran nümayəndə heyətinə isə ölkə parlamentinin spikeri Məhəmməd Baqir Qalibaf və XİN rəhbəri Abbas Əraqçı başçılıq ediblər.скачать dle 11.3

Саудовская Аравия требует от США снять блокаду Ормузского пролива
Саудовская Аравия оказывает давление на США, требуя снять блокаду Ормузского пролива и вернуться за стол переговоров.
Об этом сообщает The Wall Street Journal.
Как сообщает источник, ссылаясь на официальные лица государства, в Саудовской Аравии опасаются, что решение президента США Дональда Трампа о его закрытии может привести к эскалации конфликта с Ираном и нарушению других важных морских путей.
Кроме того, Саудовская Аравия предупредила, что Иран может принять ответные меры, закрыв Баб-эль-Мандебский пролив - место в Красном море, имеющее решающее значение для оставшегося экспорта нефти королевства.
Блокада иранских портов вступила в силу в понедельник, 13 апреля, после того, как угрозы Трампа бомбардировками, а также завершившиеся переговоры не смогли убедить Иран ослабить контроль над Ормузским проливом.
Напомним, 11 апреля в Исламабаде (Пакистан) прошли переговоры между представителями США и Ирана. Делегации не смогли договориться как минимум по двум ключевым пунктам - ядерной программе и Ормузскому проливу. На следующий день президент США Дональд Трамп заявил, что у Вашингтона не получилось договориться с Тегераном по теме иранской ядерной программы, в связи с чем американские военные начинают морскую блокаду Ирана.
Американскую делегацию на переговорах в Исламабаде возглавил вице-президент страны Джеймс Дэвид Вэнс. Помимо него, в составе группы были спецпосланник главы государства Стивен Уиткофф и зять Трампа - Джаред Кушнер. Во главе иранской делегации - спикер парламента страны Мохаммад Багер Галибаф и глава МИД Аббас Арагчи.скачать dle 11.3