Neftin qiyməti 130 dollara qədər arta bilər
İranın Hörmüz boğazını bağlamaqla hədələməsi neftin bir barelinin qiymətinin 130 dollara qədər artması ilə nəticələnə bilər.
Bu barədə Türkiyənin "Hürriyet" qəzeti məlumat yayıb.
Bildirilir ki, Tehran bu addımı İsrailin ardıcıl hərbi hücumlarına cavab olaraq nəzərdən keçirir.
İran parlamentinin üzvü İsmayıl Kousəri də təsdiqləyib ki, boğazın bağlanması məsələsi hazırda ölkə rəhbərliyi səviyyəsində müzakirə olunur.
Xatırladaq ki, qlobal neft tədarükünün 20%-i, İran, Səudiyyə Ərəbistanı və BƏƏ-nin ixracatının isə 80%-i məhz Hörmüz boğazından keçir.
Ekspertlər xəbərdarlıq edirlər ki, bu marşrutun hətta qısamüddətli bağlanması belə bazarlarda ciddi şok effekti yaradacaq.
Məqalədə bildirilir ki, münaqişənin iqtisadi təsiri onun nə qədər davam edəcəyindən və hansı miqyasda genişlənəcəyindən asılı olacaq.
"Əgər hərbi əməliyyatlar yaxın iki həftə ərzində başa çatsa, iqtisadi təsirlər məhdud ola bilər. Lakin qarşıdurma uzunmüddətli və dərinləşən xarakter alarsa, bu, qlobal enerji böhranı və qiymət artımı ilə nəticələnə bilər", - deyə qəzet yazır.скачать dle 11.3

Нефть может подорожать до 130 долларов за баррель из-за конфликта на Ближнем Востоке
Цены на нефть могут резко вырасти до 130 долларов за баррель, если Иран выполнит угрозу закрыть Ормузский пролив - стратегически важный маршрут для глобальных поставок энергоресурсов.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на турецкое издание Hürriyet, такой сценарий рассматривается Тегераном в ответ на израильские атаки.
Член иранского парламента Исмаил Коусари подтвердил, что блокировка пролива обсуждается властями. Через этот коридор проходит 20% мировой нефти и 80% экспорта Ирана, Саудовской Аравии и ОАЭ. Аналитики предупреждают, что даже временное перекрытие маршрута вызовет шок на рынках.
Издание отмечает, что экономические последствия конфликта зависят от его продолжительности. Если боевые действия завершатся в ближайшие две недели, эффект будет ограниченным. Однако затяжная эскалация, особенно с закрытием Ормузского пролива, способна спровоцировать глобальный энергетический кризис и рекордный рост цен.
"Влияние войны на экономику зависит от того, как долго будут продолжаться эти атаки и будут ли они углубляться. Если война будет продолжаться, то есть опасения, что она окажет разрушительное воздействие на экономику", - пишет газета.скачать dle 11.3