ABŞ Hörmüz boğazının blokadasına başladı
ABŞ Silahlı Qüvvələrinin Mərkəzi Komandanlığının (CENTCOM) Bakı vaxtı ilə saat 18:00-da başlayacağını elan etdiyi Hörmüz boğazının blokadası qüvvəyə minir. Donald Trampın müvafiq tapşırığı Vaşinqton və Tehran arasında aparılan danışıqların iflasından sonra verilib.
Bu barədə ABŞ Hərbi Hava Qüvvələri Komandanlığının "Telegram" kanalında bildirilib.
"Mərkəzi Komandanlığın qüvvələri Hörmüz boğazından qeyri-İran limanlarına və ya həmin limanlardan keçən gəmilərin naviqasiya azadlığına mane olmayacaq", - deyə məlumatda qeyd olunub.
Blokadanın İranın Ərəbistan və Oman körfəzlərində yerləşən bütün limanları da daxil olmaqla, İran limanlarına və sahil bölgələrinə daxil olan və ya oradan çıxan bütün ölkələrin gəmilərinə qarşı qərəzsiz şəkildə həyata keçiriləcəyi vurğulanıb.
Xatırladaq ki, Donald Trump aprelin 12-də bildirmişdi ki, ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələri Hörmüz boğazına daxil olmağa və ya oradan çıxmağa çalışan bütün gəmilərin blokadasına başlayacaq.

ВС США начали блокаду Ормузского пролива
Блокада Ормузского пролива, которую Центральное командование Вооруженных сил США (CENTCOM) обещало начать в 18:00 по бакинскому времени, вступает в силу. Соответствующее поручение американского президента Дональда Трампа было отдано после провала переговоров Вашингтона и Тегерана.
Как передает Median.Az, об этом командование сообщило в своем Telegram-канале.
"Силы CENTCOM не будут препятствовать свободе навигации судов, проходящих через Ормузский пролив в и из неиранских портов", - говорится в сообщении.
Отмечается, что блокада осуществляется беспристрастно против судов всех стран, входящих или выходящих из иранских портов и прибрежных районов, включая все иранские порты Аравийского и Оманского заливов.
Дональд Трамп 12 апреля сообщил, что Военно-морские силы США приступают к блокировке всех кораблей, которые попытаются зайти в Ормузский пролив или выйти из него. По его словам, переговоры в Исламабаде прошли хорошо, но ключевой ядерный вопрос остался нерешенным.скачать dle 11.3