Zukerberqin rəqəmsal əkizi: "Meta" rəhbəri işçilərlə avatarı vasitəsilə danışacaq
"Meta" şirkətinin qurucusu və baş direktoru Mark Zukerberq əməkdaşlarla canlı rejimdə ünsiyyət qura biləcək rəqəmsal süni intellekt avatarını inkişaf etdirir.
Bu barədə "Financial Times" qəzeti öz mənbələrinə istinadən məlumat yayıb.
Sözügedən layihə korporasiyanın "şəxsi superintellekt" formalaşdırmaq istiqamətindəki qlobal strategiyasının tərkib hissəsi hesab olunur. Bu addımlar çərçivəsində "Meta" fərdi davranış və danışıq tərzini təqlid edə bilən virtual avatarlar üzərində sınaqlar həyata keçirir. Nəşrin məlumatına əsasən, son vaxtlar Zukerberqin rəqəmsal əkizinin yaradılmasına böyük önəm verilir. Bildirilir ki, baş direktor 3D avatarın öyrədilməsi və sınaqdan keçirilməsi prosesinə şəxsən cəlb olunub. Gələcəkdə bu modelin onu əməkdaşlarla ünsiyyətdə müəyyən dərəcədə əvəzləyəcəyi planlaşdırılır.
Rəqəmsal surət səs qeydləri, fotolar və açıq çıxışların videomaterialları əsasında hazırlanıb. Bu məlumat bazası avatara top-menecerin danışıq xüsusiyyətlərini, hərəkətlərini və ünsiyyət tərzini dəqiq kopyalamağa şərait yaradır. Tətbiqin əməkdaşların işə cəlb olunma səviyyəsini yüksəldəcəyi və şirkətin qurucusu ilə birbaşa təmas təəssüratını artıracağı proqnozlaşdırılır.
Qeyd olunur ki, layihə hazırda işlənmə mərhələsindədir və "Meta" korporasiyasının rəhbər şəxslər üçün nəzərdə tutulan fərdi süni intellekt asistentləri kimi digər təşəbbüsləri ilə birbaşa bağlılığı yoxdur.скачать dle 11.3

Meta заменит Марка Цукерберга на его ИИ-клона
Meta разрабатывает цифрового ИИ-двойника своего генерального директора Марка Цукерберга, предназначенного для взаимодействия с сотрудниками в режиме реального времени.
Об этом сообщает Financial Times со ссылкой на источники.
Инициатива является частью более широкой стратегии компании по созданию так называемого "персонального суперинтеллекта". В рамках этого направления Meta экспериментирует с виртуальными аватарами, способными воспроизводить поведенческие и коммуникативные особенности конкретного человека.
Особое внимание, как отмечают собеседники издания, в последнее время уделяется разработке цифрового двойника Цукерберга. Сообщается, что глава компании принимает непосредственное участие в процессе обучения и тестирования 3D-аватара, который в перспективе сможет частично заменить его в коммуникации с сотрудниками.
Для создания аватара используются записи голоса, изображения и массив публичных выступлений, что позволяет воспроизвести манеру речи, жесты и ключевые элементы коммуникационного стиля топ-менеджера. Предполагается, что это повысит вовлеченность персонала и усилит ощущение прямого взаимодействия с основателем компании.
Источники FT подчеркивают, что проект находится на ранней стадии разработки и не связан напрямую с другими инициативами Meta в области персональных ИИ-ассистентов для руководства.скачать dle 11.3