Bir milyon manatlıq DƏLƏDUZLUQ İDDİASI: Bahalı avtomobil kolleksiyası olan iş adamı hakim qarşısında
11.04.2026 14:00 699
Tanıdığı şəxslərin külli miqdarda pulunu mənimsəməkdə təqsirləndirilən Zamiq Xankişiyevin cinayət işi üzrə məhkəmənin növbəti prosesi keçirilib.
Oxu.Az-ın məlumatına görə, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Elnur Nuriyevin sədrliyi ilə keçirilən iclas zərərçəkən Fərrux Ələkbərovun ifadəsi ilə davam edib.
Zərərçəkən ifadəsi zamanı bildirib ki, Zamiq Xankişiyev tikinti işləri ilə bağlı ona dəymiş zərəri tam ödəyib və bu səbəbdən ondan şikayətçi deyil.
Buna münasibət bildirən iş üzrə əsas zərərçəkən Pərviz Səlimov isə qeyd edib:
"Mən Fərruxu tanımırdım. Cinayət işinin ibtidai istintaqı zamanı Zamiq Xankişiyev iddia edirdi ki, Fərruxu mənim vasitəmlə şikayətçi kimi cəlb ediblər. Halbuki, onların arasındakı borc avtomobil məsələsi ilə bağlı olub. İndi isə söhbət hər hansı avtomobildən deyil, görülən beton işləri ilə bağlı yaranmış borcun ödənilməsindən gedir".
Pərviz Səlimov daha sonra bildirib ki, istintaq materiallarında Zamiq Xankişiyevin ona yarım milyondan çox ziyan vurduğu qeyd olunsa da, ümumi məbləğ bundan daha çoxdur. O, bununla bağlı bütün sənədləri məhkəməyə təqdim etməyə hazır olduğunu deyərək, təqsirləndiriləni yalan danışmaqda ittiham edib.
Zərərçəkən onu da vurğulayıb ki, ibtidai istintaq zamanı ortaya çıxarılmış bir çox sübutlar iş materiallarına əlavə edilməyib. Pərviz Səlimovun iddiasına görə, Zamiq Xankişiyevin daha bir neçə nəfərə də külli miqdarda borcu var.
Məhkəmənin növbəti iclası mayın 1-nə təyin edilib.
İttihama görə, Zamiq Xankişiyev özünü geniş əlaqələrə malik işgüzar şəxs kimi təqdim edərək, bir neçə nəfərin etibarından sui-istifadə edib və onların təxminən 1 milyon manat pulunu mənimsəyib.
İstintaqdan yayındığı üçün 1 il 8 ay axtarışda olan Z.Xankişiyev iş üzrə məsuliyyətə cəlb edildikdən sonra barəsində həbs olmayan qətimkan tədbiri seçilib.
Araşdırmalar zamanı məlum olub ki, Xankişiyevdən ən çox zərər görən onun tanışı olan iş adamı P.Səlimovdur.
O, müxtəlif vaxtlarda və üsullarla Səlimovun ümumilikdə 577 min manat pulunu ələ keçirərək mənimsəməkdə ittiham olunur.
Təqsirləndirilən şəxs digər bir vətəndaşa 180 min manat ziyan vurmaqda da təqsirləndirilir.
Fərrux Ələkbərova isə KIA markalı avtomobili satmaq adı ilə təxminən 6 000 manat pulunun mənimsənildiyi bildirilir.
Z.Xankişiyev Cinayət Məcəlləsinin 178.4 (dələduzluq külli miqdarda törədildikdə) maddəsi ilə ittiham olunur.
Qeyd edək ki, mediada İmişlidən olan bu iş adamı barədə əvvəllər də şikayətlər yayılıb.
Təqsirləndirilən şəxs vaxtilə "Azərbaycan Dövlət Dəmir Yolları" QSC-nin Xırdalan stansiyasının rəisi vəzifəsində çalışmış və rüşvət qalmaqalı səbəbindən vəzifəsindən uzaqlaşdırılmış Fəyyaz Xankişiyevin oğludur.
Bununla yanaşı, Zamiq Xankişiyevin qayınatası Şahin İbadov "Azəryolserviz" MMC-nin (sonradan qurumun adı dəyişdirilərək Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi olub - red.) sabiq sədri Saleh Məmmədovun müşaviri olub.

Суд по делу о мошенничестве на миллион: бизнесмен обвиняет владельца коллекции люксовых автомобилей во лжи
Как сообщает Oxu.Az, на заседании под председательством судьи Эльнура Нуриева были заслушены показания потерпевшего Фарруха Алекберова.
Он заявил, что Ханкишиев в полном объеме возместил причиненный ему ущерб, связанный со строительными работами, и поэтому он не имеет претензий к подсудимому.
Комментируя это, главный потерпевший по делу Парвиз Салимов отметил: "Я не был знаком с Фаррухом. В ходе предварительного расследования по уголовному делу Замиг Ханкишиев утверждал, что Фарруха привлекли в качестве истца при моем посредничестве. Хотя долг между ними был связан с автомобилем. Сейчас речь идет не о каком-то автомобиле, а об оплате долга, возникшего в связи с выполненными бетонными работами".
Далее Салимов заявил, что, хотя в материалах следствия указано, что Замиг Ханкишиев причинил ему ущерб в размере более полумиллиона манатов, общая сумма намного больше. Он обвинил подсудимого во лжи, добавив, что готов представить в суд все соответствующие документы.
Потерпевший также подчеркнул, что многие доказательства, появившиеся в ходе предварительного расследования, не были включены в материалы дела. По словам Парвиза Салимова, Замиг Ханкишиев также задолжал крупную сумму еще нескольким лицам.
Следующее судебное заседание назначено на 1 мая.
Согласно обвинению, Замиг Ханкишиев, представляясь влиятельным бизнесменом с обширными связями, злоупотребил доверием нескольких лиц и присвоил их средства в размере около 1 млн манатов.
Ханкишиев, скрывавшийся от следствия 1 год и 8 месяцев, после задержания сначала был арестован, а затем мера пресечения была изменена на не связанную с заключением под стражу.
В ходе расследования выяснилось, что наиболее пострадавшим от действий Ханкишиева является его знакомый, бизнесмен Парвиз Салимов. Замиг Ханкишиев обвиняется в присвоении у Салимова 577 000 манатов, совершенном в разное время и различными способами.
Кроме того, в результате мошеннических действий Ханкишиева другой гражданин потерял в общей сложности 180 000 манатов. Подсудимый также задолжал своему работнику 5 690 манатов, пообещав взамен автомобиль KIA, но присвоил и эти средства.
Замиг Ханкишиев обвиняется по статье 178.4 (мошенничество, совершенное с причинением значительного ущерба) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики.
Отметим, что в СМИ и ранее публиковались жалобы на этого бизнесмена из Имишли.
Добавим, что обвиняемый - сын бывшего начальника станции Хырдалан ЗАО "Азербайджанские железные дороги" Файяза Ханкишиева, который был отстранен от должности в связи со скандалом, связанным с взяточничеством.
Наряду с этим, тесть Замига Ханкишиева Шахин Ибадов был советником бывшего председателя ООО "Азерйолсервис" (позже название структуры было изменено на Государственное агентство автомобильных дорог Азербайджана - ред.) Салеха Мамедова.