10.04.2026 21:33 822
"Naxçıvan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi" (AAYDA) publik hüquqi şəxsin İdarə Heyətinin sabiq sədri Bəhruz Əsgərovun cinayət işi üzrə məhkəmə iclası keçirilib.
"Report"a istinadla xəbər verir ki, hakim Arzuyar Kərimovun sədrliyi ilə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ağır Cinayətlər Məhkəməsində baş tutan iclasda təqsirləndirilən şəxsin ifadəsi dinlənilib.
Müttəhim Bəhruz Əsgərov bildirib ki, o, 2009-cu ildə "Naxçıvan Avtomobil Yolları Dövlət Şirkəti"nə baş direktor vəzifəsinə təyin edilib:
"Daha sonra publik hüquqi şəxsin İdarə Heyətinin sədri vəzifəsində çalışmışam. Qurumun 8 idarəsi olub və azad olunana kimi mənə heç kim heç nə deməyib. Maliyyə Nazirliyi tərəfindən yoxlamalar aparıldı, mən onların heç birində iştirak etməmişəm. Bəzi idarələrin 2018-ci ildə olmalı yoxlamaları 2023-cü ildə başladıldı.
Bizə sifarişlər Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi tərəfindən gəlirdi, buna uyğun olaraq "Forma 2"lərin əsasında pul ayrılırdı. Ayrılan pullardan Səbuhi Məmmədovun xəbəri var idi. Arxitektura Komitəsinin sədri Hicran Rüstəmov sifarişi verirdi, gedib baxırdıq, ölçürdük. Yolların çəkilməsinə ayrılan vəsaitin üzərinə əlavə olaraq 12 faiz qoyulurdu. Sonra hər ay iclas olurdu, orada gördüyüm işlər barədə məlumat verirdim. Sonra baş nazir Səbuhi Məmmədov sərəncam imzalayırdı, pul ayrılırdı.
Yol idarələrinin müdirləri götürülən yola ayrılan pulların 10 faizini gətirib mənə verirdilər, mən də elə həmin gün aparıb Hicran Rüstəmova təqdim edirdim. O da pulu Seymur Talıbova (Vasif Talıbovun oğlu - red.) çatdırırdı. 2022-ci ilədək bu belə davam edirdi. Digər iki faiz isə bank xərclərinə gedirdi.
Aldığımız "bonuslara", paketlərə gəlincə, bunu maaşlarımız az olduğuna görə alırdıq. Məsələn, mühəndis 350 manat, digər işçilər daha az maaş alırdı, aldığımız bonuslar gördüyümüz işə görə verilirdi. Bu, Ali Məclis sədrinin tapşırığı idi. Pulların hamısını Maliyyə Nazirliyi görürdü".
Təqsirləndirilən şəxs bildirib ki, 2023-cü ildə Maliyyə Nazirliyinin Mübariz adlı işçisi onun yanına gəlib:
"Mübariz yanıma gələndə özü ilə bərabər Cavid adlı birini gətirmişdi. Bildirdi ki, ona 20 min manat ödəniləcək, asfaltın qalınlığını yoxlayacaqlar. Nazirlər Kabinetinə məlumat verdim, maliyyə naziri Həsən İsmayılova bildirdim, etiraz etdim. Sonra Mübariz dedi ki, görərsiniz, başınıza oyun açacağıq. Mən də dedim ki, tenderdən kənar qorxuram, onlar da tərs düşdülər. Fuad Nəcəfli gələnə kimi 2 min manata yaxın maaş alırdım. Özü Bakıya zəng etdi, ezam kimi bir nümayəndəmizi göndərdik, əməkhaqqılarımız onların maaşlarına uyğun olaraq tarazlaşdırıldı.
Özümü qismən təqsirli bilirəm. Bilsəydim belə olacaq, heç əvvəldən burada işləməzdim".
Məhkəmə növbəti iclası mayın 1-dək təxirə salınıb.
Qeyd edək ki, Bəhruz Əsgərova Cinayət Məcəlləsinin 179.4-cü (Mənimsəmə, xüsusilə külli miqdarda ziyan vurmaqla törədildikdə), 313-cü (Vəzifə saxtakarlığı) maddələri ilə ittiham irəli sürülüb, barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilib.скачать dle 11.3

Экс-глава агентства раскрыл механизм хищений в Нахчыване: Деньги передавались Сеймуру Талыбову
Состоялось судебное заседание по уголовному делу бывшего председателя правления юридического лица публичного права "Государственное агентство автомобильных дорог Нахчывана" Бахруза Аскерова.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Report, на процессе, проходившем в Суде по тяжким преступлениям Нахчыванской Автономной Республики под председательством судьи Арзуяра Керимова, были заслушаны показания обвиняемого.
Подсудимый Б.Аскеров заявил, что в 2009 году был назначен генеральным директором Государственной компании автомобильных дорог Нахчывана.
"Позднее я занял должность председателя правления юридического лица публичного права. В структуру входили восемь управлений, и до моего увольнения никто мне ничего не говорил. Министерство финансов проводило проверки, однако я ни в одной из них участия не принимал. Проверки некоторых управлений, запланированные еще на 2018 год, начались в 2023 году.
Заказы к нам поступали из Комитета по градостроительству и архитектуре, после чего на основании формы №2 выделялись финансовые средства. О выделяемых суммах был осведомлен Сабухи Мамедов. Председатель комитета Хиджран Рустамов давал поручение, мы выезжали на место, проводили осмотр и замеры. К средствам, выделенным на строительство дорог, дополнительно прибавлялось 12%. Затем ежемесячно проводились совещания, на которых я отчитывался о выполненных работах. После этого Сабухи Мамедов подписывал распоряжение, и выделялись деньги.
Начальники дорожных управлений передавали мне 10% от средств, выделенных на строительство дорог. В тот же день я отдавал эти деньги Хиджрану Рустамову, а он доставлял их Сеймуру Талыбову (сыну Васифа Талыбова - ред.). Так продолжалось до 2022 года. Оставшиеся 2% направлялись на банковские расходы.
Что касается получаемых нами "бонусов" или "пакетов", мы получали их из-за низких зарплат. Например, инженер получал 350 манатов, другие сотрудники - еще меньше. Данные выплаты рассматривались как вознаграждение за выполненную работу. Это было поручение председателя Верховного Меджлиса. Все деньги находились под контролем Министерства финансов", - сказал Б.Аскеров.
По его словам, в 2023 году к нему пришел сотрудник Министерства финансов по имени Мубариз.
"Когда Мубариз пришел ко мне, он привел с собой некоего Джавида. Мне сообщил, что ему выплатят 20 тыс. манатов, они будут проверять толщину асфальта. Я уведомил Кабинет министров и министра финансов Гасана Исмайылова, выразив протест. Позже Мубариз пригрозил создать проблемы. Я ответил, что опасаюсь действовать в обход тендера, после чего возник конфликт. До назначения Фуада Наджафли моя зарплата составляла около 2 тыс. манатов. Он сам позвонил в Баку, наш представитель был направлен в командировку, и уровень заработной платы был приведен в соответствие с их зарплатами", - отметил он.
Подсудимый заявил, что признает вину частично. "Если бы я знал, чем все закончится, с самого начала здесь не работал бы", - добавил Б.Аскеров.
Следующее судебное заседание назначено на 1 мая.
Отметим, что Бахрузу Аскерову предъявлены обвинения по статьям 179.4 (присвоение, совершенное с причинением ущерба в особо крупном размере) и 313 (служебный подлог) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики. В отношении него избрана мера пресечения в виде ареста.скачать dle 11.3