İranda iki nəfər edam olunub
İran hakimiyyəti terrorizmdə günahkar bilinən "İran Xalq Mücahidləri Təşkilatı" ("Mücahid-e Xalq") qruplaşmasının iki üzvünün ölüm hökmünü icra edib.
Bu barədə İranın "Tasnim" agentliyi məlumat verib.
Bildirilir ki, İran Ali Məhkəməsi ölüm hökmünü təsdiqlədikdən sonra iki nəfər Tehranda asılıb.
Agentlik qeyd edir ki, yaraqlılar xaricdən təlimatla İran paytaxtında bir sıra silahlı hücumlar və partlayışlar törədiblər. Onlar, həmçinin maliyyə dəstəyinə, kiçikqabaritli raket qurğularının və əldəqayırma bombaların yığılması üçün emalatxanalar kimi, eləcə də qruplaşmanın digər üzvləri üçün sığınacaq kimi istifadə edilən konspirativ (təhlükəsiz) evlərin icarəyə götürülməsinə məsuliyyət daşıyırmışlar. Məlumata görə, onlar pulları xaricdəki koordinatorlardan tranşlarla kriptovalyuta şəklində alıblar.
Təşkilat üzvləri əvvəlcədən hazırlanmış dörd qurğudan istifadə etməklə növbəti hücumu həyata keçirməyə cəhd edərkən cinayət başında ələ keçiblər. İran məhkəməsi onları silahlı üsyan, milli təhlükəsizliyə qarşı əlbir olma və İslam Respublikasının dövlət sistemini devirməyə yönəlmiş terror aktlarında günahkar bilib. Aşkar edilmiş dəlillər, eləcə də maskalanmaq üçün vasitələr, müşahidə kameralarından materiallar və təqsirləndirilən şəxslərin özlərinin ifadələri ölüm cəzası üçün əsas olub.
Xatırladaq ki, daha əvvəl də "İran Xalq Mücahidləri Təşkilatı"nın üzvləri edam edilmişdilər.скачать dle 11.3

В Иране казнили двух членов террористической группировки
Власти Ирана привели в исполнение смертные приговоры в отношении двух членов террористической группировки "Моджахедин-э Хальк" ("Организация моджахедов иранского народа", запрещена в Иране), признанных виновными в терроризме.
Как передает Median.Az, об этом сообщило иранское агентство Tasnim.
По его информации, двое террористов были повешены в Тегеране после того, как Верховный суд Исламской Республики утвердил вынесенный им смертный приговор. Как отмечает агентство, боевики по руководству извне совершили серию вооруженных нападений и взрывов в иранской столице. Они также отвечали за финансовое обеспечение, аренду конспиративных квартир, которые использовались как мастерские для сборки малогабаритных ракетных установок и самодельных бомб, а также как укрытие для других членов группировки. Уточняется, что деньги траншами в виде криптовалюты они получали от координаторов за рубежом.
Преступников задержали с поличным при попытке совершить очередную атаку с использованием четырех подготовленных пусковых установок. Иранский суд признал их виновными в вооруженном мятеже, сговоре против национальной безопасности и совершении террористических действий, направленных на свержение государственного строя Исламской Республики. Основанием для высшей меры наказания послужили обнаруженные улики, в том числе средства для маскировки, материалы с камер видеонаблюдения и признательные показания самих осужденных.скачать dle 11.3