Azərbaycanda süni intellektlə terror törədənləri 15 ilədək həbs gözləyir
Azərbaycanın iqtisadi təhlükəsizliyini və elmi-texniki potensialını zəiflətmək məqsədilə əhalinin həyat təminatı və kritik informasiya infrastrukturu obyektlərinin, enerji və nəqliyyat infrastrukturunun, telekommunikasiya şəbəkələrinin, müəssisələrin, qurğuların məhv edilməsinə, zədələnməsinə və ya normal fəaliyyətinin pozulmasına dair obyektlərin siyahısı genişlənir.
Sözügedən məsələ Milli Məclisin Müdafiə, təhlükəsizlik və korrupsiya ilə mübarizə komitəsində müzakirəyə çıxarılan "Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsində və "Terrorçuluğa qarşı mübarizə haqqında" Qanuna təklif edilən dəyişiklik layihəsində əksini tapıb.
Azərbaycan Respublikasının müdafiə qabiliyyətini, iqtisadi təhlükəsizliyini və elmi-texniki potensialını zəiflətmək məqsədilə əhalinin həyat təminatı və kritik informasiya infrastrukturu obyektlərinin, enerji və nəqliyyat infrastrukturunun, telekommunikasiya şəbəkələrinin, müəssisələrin, qurğuların məhv edilməsinə, zədələnməsinə və ya normal fəaliyyətinin pozulmasına, əhalinin sağlamlığına və ətraf mühitə zərər vurulmasına yönəldilən partlayış, yanğın törətmə, kütləvi zəhərləmə, yoluxucu xəstəliklər yayma, yaxud eyni məqsədlə əməli süni intellekt texnologiyalarından, habelə xüsusi proqram təminatlarından istifadə etməklə törətmə və ya digər hərəkətlərlərinə görə 8 ildən 15 ilədək müddətə azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalaları müəyyənləşir.
Həmçinin eyni əməllər mütəşəkkil dəstə tərəfindən törədildikdə bir sıra yeni ağırlaşdırıcı hallar nəzərdə tutulur.
Bu ağırlaşdırıcı hallara təxribatın cinayətkar birlik tərəfindən törədilməsi, fövqəladə və ya hərbi vəziyyət, sosial xarakterli fövqəladə mühit rejimi, habelə kütləvi iğtişaşlar zamanı törədilməsi, şəxs tərəfindən öz qulluq mövqeyindən istifadə etməklə törədilməsi, ehtiyatsızlıqdan insan ölümünə və ya digər ağır nəticələrə səbəb olması aiddir.
Həmçinin burada da təxribatın hazırlanmasında iştirak edən şəxs hakimiyyət orqanlarını vaxtında xəbərdar etməklə və ya başqa üsulla bu cür əməlin qarşısının alınmasına yardım etdikdə və onun əməlində başqa cinayətin tərkibi olmadıqda, cinayət məsuliyyətindən azad ediləcək.скачать dle 11.3

В Азербайджане за совершение терактов с использованием ИИ грозит до 15 лет лишения свободы
Расширяется перечень объектов, связанных с уничтожением, повреждением или нарушением нормального функционирования объектов жизнеобеспечения населения и критической информационной инфраструктуры, энергетической и транспортной инфраструктуры, телекоммуникационных сетей, предприятий, установок с целью ослабления экономической безопасности и научно-технического потенциала Азербайджана.
Данный вопрос нашёл своё отражение в проекте изменений, предложенных в Уголовный кодекс Азербайджанской Республики и закон "О борьбе с терроризмом", вынесенных на обсуждение в комитете Милли Меджлиса по обороне, безопасности и борьбе с коррупцией.
За совершение взрывов, поджогов, массовых отравлений, распространение инфекционных заболеваний, направленных на уничтожение, повреждение или нарушение нормального функционирования объектов жизнеобеспечения населения и критической информационной инфраструктуры, энергетической и транспортной инфраструктуры, телекоммуникационных сетей, предприятий, установок, причинение вреда здоровью населения и окружающей среде с целью ослабления обороноспособности, экономической безопасности и научно-технического потенциала Азербайджанской Республики, а также за совершение тех же деяний с использованием технологий искусственного интеллекта (ИИ), а также специального программного обеспечения или иных действий устанавливается наказание в виде лишения свободы на срок от 8 до 15 лет.
Также предусматривается ряд новых отягчающих обстоятельств в случае совершения тех же деяний организованной группой.
К этим отягчающим обстоятельствам относятся: совершение диверсии преступным сообществом, совершение в условиях чрезвычайного или военного положения, режима чрезвычайной обстановки социального характера, а также в ходе массовых беспорядков, совершение лицом с использованием своего служебного положения, причинение по неосторожности смерти человеку или иных тяжких последствий.
В данном случае лицо, участвовавшее в подготовке диверсии, освобождается от уголовной ответственности, если оно своевременно предупредило органы власти или иным способом содействовало предотвращению такого деяния и в его действиях не содержится состава иного преступления.скачать dle 11.3