Ermənistanda Metsamorun işi dayandırıldı
Dünəndən etibarən Ermənistanın Metsamor Atom Elektrik Stansiyasının (AES) fəaliyyəti planlı təmir işləri ilə əlaqədar beş ay müddətinə dayandırılıb.
Nazirin sözlərinə əsasən, fəaliyyətin dayandırılması stansiyanın istismar müddətinin 2036-cı ilədək uzadılması məqsədilə aparılan tədbirlərlə bağlıdır. Fasilə ümumilikdə 153 gün çəkəcək, baxmayaraq ki, ənənəvi illik texniki baxış zamanı bu müddət, adətən, 45 gündən artıq olmur. Vaxtın uzun olması planlaşdırılan işlərin geniş miqyası ilə izah edilir.
Stansiyanın baş direktoru Eduard Martirosyanın daha öncə bildirdiyi kimi, yeni sistemlərin quraşdırılması məqsədilə "Rosatom" dövlət korporasiyası ilə çərçivə sazişi imzalanıb. Başlanğıcda təmir üçün təqribən 160 gün nəzərdə tutulsa da, Rusiya tərəfi ilə aparılan danışıqlar nəticəsində müddət 140 günə qədər azaldılıb. Bununla belə, enerji blokunun fəaliyyətinin dayandırılması və yenidən istifadəyə verilməsi üçün əlavə zamana ehtiyac yaranacaq.
İstismar müddətinin uzadılmasına yönəlmiş ikinci mərhələ çərçivəsində stansiyanın soyutma sisteminin yenilənməsi nəzərdə tutulur.
Gələcək planlara toxunan Xudatyan qeyd edib ki, Ermənistanda inşa ediləcək yeni atom elektrik stansiyası modul tipli olacaq. Bu layihə üzrə yekun qərarın verilməsi 2026-cı ilə, ən gec isə 2027-ci ilin əvvəllərinə planlaşdırılır.
Metsamor AES Ermənistanın elektrik enerjisinə olan tələbatının təqribən üçdəbirini ödəyir. Stansiyanın birinci bloku 1976-cı ilin dekabrında, ikinci bloku isə 1980-ci ilin yanvarında istifadəyə verilib. 1989-cu ildə baş verən Spitak zəlzələsindən sonra fəaliyyəti dayandırılan stansiyanın ikinci bloku 1995-ci ilin noyabrında yenidən işə salınıb.
Xatırladaq ki, 2023-cü ilin dekabrında "Rosatom Service" ilə "Ermənistan Atom Elektrik Stansiyası" QSC arasında AES-in işlək müddətinin 2036-cı ilədək artırılmasına dair proqramın reallaşdırılması üçün çərçivə sazişi bağlanıb.скачать dle 11.3

Армянская АЭС отключена на пять месяцев
Армянская (Мецаморская) АЭС со вчерашнего дня остановлена на плановый ремонт сроком на пять месяцев.
Как передает Median.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом на заседании правительства сообщил министр территориального управления и инфраструктур Давид Худатян.
По его словам, остановка связана с проведением работ по продлению срока эксплуатации станции до 2036 года. Общая продолжительность простоя составит 153 дня, тогда как стандартный ежегодный останов для профилактики обычно не превышает 45 дней. Увеличение сроков обусловлено масштабом запланированных работ.
Как ранее отмечал генеральный директор станции Эдуард Мартиросян, для реализации проекта по установке новой системы достигнуто рамочное соглашение с госкорпорацией "Росатом". Изначально на выполнение работ отводилось около 160 дней, однако по согласованию с российской стороной этот срок удалось сократить до 140 дней. При этом дополнительные дни потребуются на остановку и последующий запуск энергоблока.
В рамках второго этапа продления срока службы предусмотрена замена системы охлаждения ответственных потребителей.
Говоря о перспективах, Худатян сообщил, что новая атомная электростанция в Армении будет модульного типа. Окончательное решение по проекту планируется принять в течение 2026 года или, в крайнем случае, в начале 2027 года.
Армянская АЭС обеспечивает около трети выработки электроэнергии в стране. Первый энергоблок был введен в эксплуатацию в декабре 1976 года, второй - в январе 1980-го. После Спитакского землетрясение станция была остановлена в 1989 году, а второй энергоблок возобновил работу в ноябре 1995 года.
В декабре 2023 года "Росатом Сервис" и ЗАО "Армянская атомная станция" заключили рамочное соглашение о реализации программы по повторному продлению срока эксплуатации станции до 2036 года.скачать dle 11.3