İran XİN-in rəsmisi: "ABŞ ilə heç bir danışığımız olmayıb"
Pakistanın paytaxtı İslamabadda Türkiyə, Səudiyyə Ərəbistanı, Misir və Pakistanın xarici işlər nazirlərinin iştirakı ilə baş tutan görüşdə İran təmsil olunmayıb.
Bu barədə İran Xarici İşlər Nazirliyinin (XİN) rəsmi nümayəndəsi İsmayıl Bəqayi bildirib:
"Pakistanın region ölkələri ilə görüşü onların özlərinin müəyyən etdiyi bir formatdır. Biz orada iştirak etməmişik. Region dövlətlərinin sülh üçün narahatlıq keçirməsi təqdirəlayiq haldır, lakin İran bölgədəki müharibə məsələsi ilə məşğul olan ölkələrdən tələb edir ki, bunu kimin başlatdığını nəzərə alsınlar və hadisələrə reallıq prizmasından yanaşsınlar. Yalnız bir tərəfdən təmkinlilik tələb etmək olmaz".
"ABŞ-dən danışıqlar barədə təklif gəldikdə, hər kəs ehtiyatlı davranır. Dünyanın, hətta ABŞ-nin özündəki insanların Birləşmiş Ştatların diplomatiyasını nə dərəcədə etibarlı hesab etdiyini bilmirəm. Müxtəlif amerikalı rəsmilərin ziddiyyətli davranışlarına rəğmən, İranın ayrı-ayrı məsələlərlə bağlı mövqeyi əvvəldən bəlli olub. Bizim üçün hansı çərçivələrin qəbuledilən olduğunu çox yaxşı bilirik. Bizə təqdim edilən, istər 15 bəndlik, istərsə də daha az və ya çox maddədən ibarət materiallar qeyri-real, məntiqsiz idi və tərkibində həddindən artıq tələblər var idi", - deyə İ.Bəqayi qeyd edib.
İran XİN-in rəsmi nümayəndəsi əlavə edib ki, Tehran Vaşinqtonun danışıqlara meyilli olduğuna inanmır:
"Çünki ABŞ danışıqlar prosesinin ən qızğın vaxtında - 2025-ci ilin iyununda və 2026-cı ilin fevralında İrana artıq iki dəfə hücum edib.
Hazırda biz elə bir şəraitdəyik ki, ABŞ-nin hərbi təcavüzü daha kəskin şəkildə davam edir. Bu səbəbdən bütün səylərimiz özümüzü müdafiəyə yönəlib. Biz bu bəyanatları səmimi qəbul etmirik. Bir ildən az müddətdə iki dəfə baş verən diplomatiya xəyanətini öz təcrübəmizdə hiss etdik".
Eyni zamanda o deyib ki, İran ABŞ-dən Pakistan və digər vasitəçilərin köməyi ilə danışıqlar aparmaq təklifi alıb, lakin Vaşinqtonla birbaşa təmas olmayıb:
"Heç bir danışığımız baş tutmayıb. Pakistan da daxil olmaqla, bəzi vasitəçilərin əlaqəsi ilə bizə çatan bir sıra təkliflərlə yanaşı, ABŞ tərəfindən danışıqlar üçün müraciət daxil olmuşdu".
Xatırladaq ki, martın 29-da Səudiyyə Ərəbistanı, Misir, Türkiyə və Pakistanın xarici işlər nazirləri İslamabadda keçirilən görüşdə ABŞ və İran arasındakı münaqişənin həlli yollarını müzakirə ediblər.скачать dle 11.3

МИД Ирана назвал план США по прекращению конфликта из 15 пунктов нереалистичным
Иран не принимал участия во встрече глав МИД Пакистана, Саудовской Аравии, Турции и Египта в Исламабаде.
Об этом заявил официальный представитель иранского МИД Исмаил Багаи.
"Встреча Пакистана со странами региона - это рамки, которые они сами установили. Мы в ней не участвовали. То, что страны региона обеспокоены миром, - это похвально, но Иран требует, чтобы страны, занимающиеся вопросом войны в регионе, учитывали, кто начал эту войну, и имели реалистичный взгляд на события. Нельзя требовать сдерживания только от одной стороны", - приводит его слова пресс-служба правительства.
"Когда поступает предложение о переговорах от США, все настораживаются. Не знаю, насколько мир и даже люди в самой Америке считают дипломатию США достойной доверия. Вопреки противоречивому поведению различных американских чиновников, позиция Ирана по разным вопросам была ясна с самого начала. Мы хорошо знаем, какие рамки для нас приемлемы. Переданные нам материалы, под разными названиями, например, 15 пунктов или меньше, или больше, были нереалистичными, нелогичными и [содержали] чрезмерные требования", - добавил Багаи.
Тегеран не верит, что Вашингтон настроен вести переговоры, так как уже дважды США нападали на Иран в разгар переговорного процесса - в июне 2025 и феврале 2026 года, добавил официальный представитель иранского МИД.
"Сейчас мы находимся в условиях, когда военная агрессия США продолжается с большей интенсивностью. Поэтому все наши усилия направлены на самооборону. Мы не считаем эти заявления искренними. Мы на собственном опыте почувствовали предательство дипломатии, которое произошло дважды менее чем за год", - приводит слова Багаи пресс-служба правительства.
В то же время он заявил, что Иран получил от США через Пакистан и других посредников предложение провести переговоры, прямых контактов с Вашингтоном не было:
"У нас не было никаких переговоров. Была просьба о переговорах с набором предложений от США, которые дошли до нас через некоторых посредников, включая Пакистан".
29 марта главы МИД Пакистана, Турции, Египта и Саудовской Аравии обсудили пути урегулирования конфликта между США и Ираном на встрече в Исламабаде.скачать dle 11.3