Bəhreyn və Küveytin hava məkanı 29 gündür bağlıdır - Yeni qadağa qərarı
Birləşmiş Ştatlar və İsrailin İrana qarşı həyata keçirdiyi hərbi əməliyyatlar fonunda Yaxın Şərqdəki vəziyyətlə əlaqədar Bəhreyn və Küveytin hava məkanlarında dayandırılmış uçuşlar artıq 29-cu gündür ki, bərpa edilmir.
xəbər verir ki, bu barədə TASS-a Yaxın Şərqin hava hərəkətinin idarə edilməsi xidmətindəki mənbə bildirib.
Qeyd olunub ki, Bəhreyn və Küveyt üzərindəki hava məkanı əlavə olaraq 12 saat - bu gün yerli vaxtla saat 16:00-dək (Bakı vaxtı ilə 20:00 - red.) qapalı qalacaq.
Həmin hava məkanlarından istifadə edərək üçüncü dövlətlərə tranzit uçuşlar edən təyyarələrin də hərəkəti qadağan edilir.
Eyni zamanda, agentliyi məlumatlandıran mənbə vurğulayıb ki, Bəhreyn yalnız Manama aeroportundan qonşu Səudiyyə Ərəbistanı istiqamətində ən qısa hava dəhlizi ilə xüsusi buraxılış əsasında fərdi uçuşların icrasına şərait yaradır.скачать dle 11.3

Бахрейн и Кувейт оставляют закрытым свое воздушное пространство уже 29-е сутки подряд
Полеты в воздушном пространстве Бахрейна и Кувейта, прекращенные из-за военной операции США и Израиля против Ирана, не возобновляются уже 29-е сутки подряд.
Как передает Median.Az, об этом ТАСС сообщил источник в авиадиспетчерских службах Ближнего Востока.
"Воздушное пространство Бахрейна и Кувейта будет закрыто еще на 12 часов - до 16:00 по всемирному времени (20:00 по Баку - ред.)", - сказал собеседник агентства. Таким образом, запрет на полеты в этих странах, введенный еще в первой половине дня 28 февраля, будет действовать уже 29-е сутки подряд. Также в воздушном пространстве не осуществляется транзит самолетов в третьи страны.
Между тем, собеседник агентства заметил, что Бахрейн допускает отдельные вылеты по специальному разрешению из аэропорта Манамы по кратчайшему коридору в сторону соседней Саудовской Аравии.скачать dle 11.3