BƏƏ hava məkanındakı məhdudiyyətlərin müddəti məlum oldu
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) səması uçuşlar üçün tamamilə qapadılmayıb, hazırkı vaxtda yerli aeroportlardan uçan və oraya enən təyyarələr üçün müəyyən hava dəhlizləri fəaliyyət göstərir.
Bu barədə TASS agentliyinə bölgədəki mənbə informasiya verib.
Bundan öncə Domodedovo hava limanı tərəfindən yayılan məlumatda bildirilmişdi ki, "Emirates Airlines" aviaşirkəti "regiondakı hava məkanının bağlanması səbəbindən" Moskva vaxtı ilə 5 mart saat 00:59-dək (Bakı vaxtı ilə 5 mart saat 01:59 - red.) Dubay istiqamətində və əksinə bütün reysləri təxirə salıb.
Məlumata görə BƏƏ-nin hava sahəsi yalnız qismən məhdudlaşdırılıb və uçuşların həyata keçirilməsi üçün bir neçə dəhliz ayrılıb. Bu da hava gəmilərinin, o cümlədən sərnişin təyyarələrinin aeroportlara enişinə və oradan qalxmasına şərait yaradır.
Qeyd olunub ki, təyin edilmiş marşrutlar Yaxın Şərqdəki hadisələrə görə qapadılmayan qonşu Oman və Səudiyyə Ərəbistanının hava məkanına istiqamətlənir. Mənbə onu da xatırladıb ki, BƏƏ səmasının uçuşlar üçün qismən bağlanması rejimi martın 7-i şənbə gününə, qədər qüvvədə qalacaq.скачать dle 11.3

СМИ: ОАЭ оставляют открытыми несколько воздушных коридоров
Ранее аэропорт Домодедово сообщил, что авиакомпания Emirates приостановила все рейсы в Дубай и из него до 00:59 мск 5 марта (01:59 по Баку 5 марта - ред.) "в связи с закрытием воздушного пространства по всему региону".
"Воздушное пространство ОАЭ закрыто частично, для полетов определен ряд коридоров, по которым самолеты, в том числе пассажирские, могут следовать в аэропорты и обратно", - сказал собеседник агентства.
Он отметил, что выделенные трассы ведут в воздушное пространство соседнего Омана, которое в связи с событиями на Ближнем Востоке не закрывалось, а также в воздушное пространство Саудовской Аравии. "Режим частичного закрытия неба ОАЭ для полетов действует пока до 12:00 по всемирному времени субботы, 7 марта", - напомнил собеседник агентства.