Simonyan "Artsax" sözü işlədən jurnalistə irad tutdu: "Qarabağ Azərbaycana məxsusdur" - Video
Ermənistan parlamentinin sədri Alen Simonyan "Qarabağ" əvəzinə "Artsax" sözünü işlədən jurnalistə sərt cavab verib .
Bu barədə Ermənistan mətbuatında məlumat verilib.
"Niyə "Artsax" deyirsiniz? Bəs kimsə Ermənistanın bəzi ərazilərinə Azərbaycan adları verəndə niyə əsəbiləşirsiniz?" - deyə spiker media nümayəndələrinə iradını bildirib.
Simonyandan bir vaxtlar özünün "Artsax" dediyini soruşduqda, spiker belə cavab verib: "Yanılmışam. O halda, xahiş edirəm, hansısa ölkədə kimsə Yerevanı İrəvan, Sevanı isə başqa cür adlandıranda narahat olmayın".
Jurnalistlərin Sevanın Ermənistan ərazisi olması ilə bağlı şərhlərinə parlamentin spikeri belə cavab verib: "Qarabağ da Azərbaycana məxsusdur".

Ален Симонян - армянским журналистам: Карабах принадлежит Азербайджану, почему вы говорите "Арцах"? - ВИДЕО
24.03.2026 17:27 360
Ален Симонян - армянским журналистам: Карабах принадлежит Азербайджану, почему вы говорите
Спикер парламента Армении Ален Симонян жестко ответил жруналисту, использовавшему слово "Арцах" вместо Карабах, передает Median.Az со ссылкой на армянские СМИ.
"Почему вы говорите "Арцах"? Тогда почему вас расстраивает, когда некоторым территориям Республики Армения кто-то даёт азербайджанские названия?" - спросил он.
На реплику о том, что сам Симонян когда-то говорил "Арцах", спикер ответил: "Я ошибался. В таком случае, прошу вас, не расстраивайтесь, когда в какой-то стране кто-то называет Ереван Иреваном, а Севан - как-то иначе", - сказал он.
На замечание журналистов о том, что Севан - армянская территория, спикер парламента ответил: "А Карабах принадлежит Азербайджану".