Bankların fəaliyyəti dayandırılacaq? - Vacib AÇIQLAMA - Video
Bu yaxınlarda Azərbaycanda banklardan birinin fəaliyyətini dayandıraraq bank olmayan kredit təşkilatına çevrilməsi bankların bağlanması məsələsini yenidən aktuallaşdırıb.
Hələ 2015-ci ilin əvvəlində Azərbaycanda 45 bank mövcud olsa da, ötən müddətdə bu göstərici iki dəfədən çox azalaraq 21-ə enib. Təkcə 2016-cı ildə 11 bank fəaliyyətini dayandırıb. Son illərdə isə prosesin bir qədər səngiməsi bank sahəsində islahatların yekunlaşdığı təəssüratı yaradırdı.
Maraqlıdır, bankların bağlanması prosesi bundan sonra da davam edə bilərmi? İqtisadçı Rəşad Həsənov Baku TV-yə bildirib ki, qısamüddətli dövrdə gözlənilməz qərarların verilməsi ehtimalı aşağıdır:
"Amma orta və uzunmüddətli perspektivdə, xüsusilə hazırkı dəyişkən və fluktuativ iqtisadi konyunktur şəraitində bankların birləşməsi, bank olmayan kredit təşkilatına çevrilməsi və ya fəaliyyətini dayandırması ilə bağlı müəyyən qərarlar qəbul oluna bilər. Eyni zamanda tənzimləyici tələblərin və normativ öhdəliklərin yerinə yetirilməməsi, eləcə də risklərin artması belə qərarlara səbəb ola bilər. Bəzi hallarda isə risklər minimum tələblərin pozulmasından deyil, gözlənilməz vəziyyətlərin yaranmasından qaynaqlana bilər ki, bu zaman Mərkəzi Bank tərəfindən bankların lisenziyası ləğv oluna bilər".
Ekspert xatırladır ki, indiyədək bankların heç də hamısının maliyyə göstəricilərinin pisləşməsi səbəbindən fəaliyyəti dayandırılmayıb. Bir neçə bankın lisenziyası qurumun idarəedici strukturunun müvafiq müraciəti əsasında ləğv olunub. Bu da bank sektorunda iştirakçıların sayının dəyişməsinin təkcə maliyyə göstəricilərindən asılı olmadığını göstərir. Bankların maliyyə göstəricilərinə gəlincə isə 2026-cı ilin əvvəlinə olan məlumata görə, hazırda fəaliyyətdə olan banklardan yalnız birinin cəmi kapitalında azalma olub. Ümumilikdə bankların cəmi kapitalının 83 faizi 10 banka aiddir. Yerdə qalan 11 bankın payı isə 17 faizə bərabərdir.

Продолжится ли процесс закрытия азербайджанских банков? - Мнение эксперта - ВИДЕО
Если в начале 2015 года в стране действовали 45 банков, то за прошедшее время их количество сократилось более чем в два раза - до 21. Только в 2016 году 11 банков прекратили свою деятельность. В последние же годы некоторое замедление этого процесса создавало впечатление завершения реформ в банковской сфере.
Интересно, может ли процесс закрытия банков продолжиться и в дальнейшем? Как рассказал Baku TV экономист Рашад Гасанов, вероятность принятия неожиданных решений в краткосрочной перспективе невелика:
"Однако в средне- и долгосрочной перспективе, особенно в условиях текущей нестабильной и колеблющейся экономической конъюнктуры, могут приниматься решения о слиянии банков, превращении их в НБКО или прекращении деятельности. Кроме того, несоблюдение нормативных требований и увеличение рисков тоже может стать причиной таких решений. В некоторых случаях риски возникают не из-за нарушения минимальных требований, а в связи с непредвиденными ситуациями, при которых Центральный банк может аннулировать лицензии банков", - отметил он.
Эксперт напоминает, что до сих пор деятельность банков прекращалась не только из-за ухудшения их финансовых показателей. Лицензии нескольких учреждений были отозваны по инициативе управляющих структур. Это показывает, что изменение числа участников банковского сектора зависит не только от финансовых показателей.