Fransaya casusluqda ittiham olunan Martin Ryana və dövlətə xəyanətdə təqsirləndirilən Azad Məmmədliyə hökm oxunub
16.03.2026 13:21 1 119
Fransaya casusluq ittihamı ilə həbs olunan Martin Ryan və dövlətə xəyanətdə təqsirləndirilən Azad Məmmədlinin barəsində Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində (DTX) başlanılmış cinayət işi üzrə yekun məhkəmə prosesi keçirilib.
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Elmin Rüstəmovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə hökm elan olunub.
Hökmə əsasən, Martin Ryan 10 il, Azad Məmmədli isə 12 il müddətinə azadlıqdan məhrum ediliblər. Hər iki şəxs cəzasını ciddi rejimli cəzaçəkmə müəssisəsində çəkəcək.
Həmçinin məhkəmə qərar qəbul edib ki, Martin Ryan cəzasını çəkib başa vurduqdan sonra Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənara çıxarılsın.
İttiham aktına görə, Martin Ryanın Azərbaycan Respublikasında istehsal edilən silah-sursat, 2020-ci il 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı Azərbaycan Ordusunun komplektləşdirilməsi, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrində hərbi xidmətdə olan və ya ehtiyata buraxılmış, əlaqəyə cəlb edilməsi mümkün olan şəxslər, xaricdə fransız dilində təhsil almış şəxslər, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən xarici ölkə vətəndaşları və hüquqi şəxslər, Fransa xüsusi xidmət orqanının tapşırığı ilə Azərbaycan üzərindən digər ölkələrə gizli pul köçürülməsinin təşkili imkanları, Böyük Britaniya, Əlcəzair, Türkiyə, Pakistan, İran, Çin, Somali, Mərkəzi Asiya dövlətləri və digər dövlətlərlə Azərbaycan arasında münasibət və əlaqələr, hərbi əməkdaşlıq planları, Azərbaycana idxal olunan silah-sursat barədə məlumatların əldə edilməsinə dair tapşırıqlar almasına və bu istiqamətlərdə fəaliyyətinə əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Qeyd edək ki, təqsirləndirilən şəxslər DTX tərəfindən 2023-cü il dekabrın 4-də həbs olunublar. "Merkorama" MMC-nin baş direktoru olan Martin Ryana qarşı casusluq ittihamı irəli sürülüb. İttihama görə, Martin Ryan onu məxfi əməkdaşlığa cəlb edən, sonradan Bakıdan "persona non grata" elan edilərək qovulmuş Fransanın DGSE (Xarici Təhlükəsizlik Baş İdarəsi) əməkdaşları tərəfindən agent-casus kimi istifadə edilib. Həmin cinayət işi üzrə Martin Ryana AR Cinayət Məcəlləsinin 276-cı (casusluq) maddəsi, AR vətəndaşı Azad Məmmədliyə AR Cinayət Məcəlləsinin 274-cü maddəsi (dövlətə xəyanət) üzrə ittiham irəli sürülüb.

Суд в Баку вынес приговор по делу о шпионаже в пользу Франции: Мартин Райан и Азад Мамедли получили длительные сроки
16.03.2026 13:21 819
Завершился судебный процесс по уголовному делу, возбужденному Службой государственной безопасности в отношении Мартина Райана, арестованного по обвинению в шпионаже в пользу Франции, и Азада Мамедли, обвиняемого в государственной измене.
Как сообщает Oxu.Az, в Бакинском суде по тяжким преступлениям на заседании под председательством судьи Эльмина Рустамова был объявлен приговор.
Согласно решению суда, Мартин Райан приговорен к 10 годам, а Азад Мамедли к 12 годам лишения свободы. Оба осужденных будут отбывать назначенное наказание в исправительном учреждении строгого режима.
Суд также вынес постановление о том, что после завершения срока заключения Мартин Райан будет депортирован за пределы Азербайджанской Республики.
Как следует из обвинительного акта, следствием было установлено, что Мартин Райан выполнял поручения французских спецслужб. Его деятельность была направлена на сбор сведений о производимом и импортируемом в Азербайджане вооружении, комплектовании армии в период 44-дневной Отечественной войны 2020 года. Шпиона также интересовали действующие военнослужащие и лица в запасе, потенциально пригодные для вербовки, выпускники зарубежных вузов с французским языком обучения, а также иностранные граждане и компании, работающие в стране. Кроме того, он изучал возможности организации скрытых денежных переводов через Азербайджан в другие государства и собирал данные о международных связях и планах военного сотрудничества Азербайджана с Великобританией, Алжиром, Турцией, Пакистаном, Ираном, Китаем, Сомали, странами Центральной Азии и другими государствами.
Напомним, что фигуранты дела были задержаны сотрудниками Службы государственной безопасности 4 декабря 2023 года. Генеральному директору компании ООО Меркорама Мартину Райану инкриминировали шпионаж. Следствие установило, что в качестве агента его использовали сотрудники Главного управления внешней безопасности Франции, которые завербовали его для тайного сотрудничества, а впоследствии были объявлены персона нон грата и высланы из Баку. По данному уголовному делу Мартин Райан обвинялся по статье 276 (шпионаж), а гражданин Азербайджана Азад Мамедли по статье 274 (государственная измена) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики.скачать dle 11.3