DTX tərəfindən həbs olunan şəxs hansı vədlər müqabilində Fransaya casusluq edib? - MƏHKƏMƏ İŞİ
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti (DTX) tərəfindən həbs edilən və Fransaya casusluqda ittiham olunan Martin Rayan və Azad Məmmədlinin cinayət işinin məhkəmə baxışı keçirilib.
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hakimi Elmin Rüstəmovun sədrliyi ilə keçirilən açıq məhkəmə iclasında dövlət ittihamçısı təqsirləndirilənlərə ittiham aktını elan edib.
Qeyd edək ki, prosesdə yerli və xarici media nümayəndələri, xarici səfirliklərin əməkdaşları iştirak ediblər.
İttiham aktına görə, Martin Rayanın Azərbaycan Respublikasında istehsal edilən silah-sursatlar, 2020-ci ildə 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı Azərbaycan ordusunun komplektləşdirilməsi, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrində hərbi xidmətdə olan və ya ehtiyata buraxılmış əlaqəyə cəlb edilməsi mümkün olan şəxslər, xaricdə fransız dilində təhsil almış şəxslər, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən xarici ölkə vətəndaşları və hüquqi şəxslər, Fransa xüsusi xidmət orqanının tapşırığı ilə Azərbaycan üzərindən digər ölkələrə gizli pul köçürülməsinin təşkili imkanları, Böyük Britaniya, Əlcəzair, Türkiyə, Pakistan, İran, Çin, Somali, Mərkəzi Asiya dövlətləri ilə Azərbaycan arasında münasibət və əlaqələr, hərbi əməkdaşlıq planları, Azərbaycana idxal olunan silah-sursat barədə məlumatların əldə edilməsinə dair tapşırıqlar almasına və bu istiqamətlərdə fəaliyyətinə əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Təqsirləndirilən Martin Rayan eyni zamanda bəzi xarici dövlətlərin Azərbaycandakı səfirliklərində işləmiş şəxslərlə məqsədyönlü şəxsi münasibət qurub məlumatlar alaraq xarici xüsusi xidmət orqanına ötürməkdə şübhəli bilinir.
İttiham aktında qeyd olunub ki, təqsirləndirilən Martin Rayan Azad Məmmədlini Səbail rayonunda kirayə yaşadığı evdə və həmin ərazidə yerləşən restoranların birində Fransanın xüsusi xidmət orqanları əməkdaşları ilə görüşdürüb.
Azad Məmmədliyə görəcəyi işlərin qarşılığında xarici vətəndaşlıq vəd olunub.
İttihama görə, Fransa vətəndaşı Martin Rayan özünü qismən təqsirli bilib.
Təqsirləndirilən şəxslər - Martin Rayan və Azad Məmmədliyə qarşı irəli sürülən ittihamlar təsdiqini taparsa, onları 12 ildən 20 ilədək azadlıqdan məhrum etmə cəzası gözləyir.
Növbəti proses fevralın 19-da davam edəcək.
Qeyd edək ki, Martin Rayan 1988-ci ildə Fransada anadan olub, ali təhsillidir. O, Fransada Monpelye Universitetinin beynəlxalq əlaqələr, hərbi tarix və geosiyasət ixtisasını bitirib, əvvəllər məhkum olunmayıb.
Martin Rayan Azərbaycanda sahibkarlıq və Fransız şərablarının idxalı ilə məşğul olub.
Digər təqsirləndirilən şəxs Azad Məmmədli isə Moskva Dövlət Beynəlxalq Əlaqələr İnstitutunun beynəlxalq hüquq fakültəsini bitirib. O, 2019-2023-cü illərdə Beynəlxalq Bankda hüquqşünas işləyib. 2023-cü ildə bir müddətlik Böyük Britaniyaya köçüb. Vətənə qayıdandan 2 ay sonra həbs olunub.
İttihama görə, Martin Rayan və digərləri 2023-cü il dekabrın 4-də həbs olunub. "Merkorama" MMC-nin baş direktoru olan Martin Rayana qarşı casusluq ittihamı irəli sürülüb.
Martin Rayan onu məxfi əməkdaşlığa cəlb edən, sonradan Bakıdan "persona non-grata" elan edilərək qovulmuş Fransanın DGSE (Xarici Təhlükəsizlik Baş İdarəsi) əməkdaşları tərəfindən agent-casus kimi istifadə edilib.
Həmin cinayət işi üzrə Martin Rayanla yanaşı, Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı Azad Məmmədlinin "dövlətə xəyanət" ittihamı ilə mühakimə olunacağı bəlli olub.
Məlum olduğu kimi, geniş casus şəbəkəsinin ifşasından və xidməti uğursuzluqlardan sonra 2023-cü il dekabr ayının 20-də Fransa Xarici Təhlükəsizlik Baş İdarəsinin (DGSE) rəisi Bernar Emye həmin vəzifəsindən azad edilib.скачать dle 11.3

Суд над обвиняемыми в шпионаже в пользу Франции: что известно на данный момент
Состоялось судебное заседание по уголовному делу арестованных Службой государственной безопасности (СГБ) Азербайджанской Республики (АР) Мартина Райана и Азада Мамедли, обвиняемых в шпионаже в пользу Франции.
На открытом судебном заседании под председательством судьи Бакинского суда по тяжким преступлениям Эльмина Рустамова прокурор зачитал обвинительный акт подсудимым.
Отметим, в процессе приняли участие представители местных и зарубежных СМИ, сотрудники иностранных посольств.
Согласно обвинению, были установлены обоснованные подозрения в том, что М.Райан получал задания и действовал в направлении получения информации о производимых в АР вооружениях, комплектации азербайджанской армии во время 44-дневной Отечественной войны 2020 года, лицах, проходящих или находящихся в запасе в Вооруженных силах страны, лицах, получивших образование за рубежом на французском языке, иностранных гражданах и юридических лицах, действующих в Азербайджане, возможностях организации тайных денежных переводов в другие страны через АР по заданию французской спецслужбы, отношениях и связях между нашей республикой и Великобританией, Алжиром, Турцией, Пакистаном, Ираном, Китаем, Сомали, государствами Центральной Азии, планах военного сотрудничества, импортируемых в Азербайджан вооружениях.
Мартина Райана подозревают в установлении связей, получении данных и передаче их зарубежным спецслужбам.
В обвинительном акте указано, что обвиняемый М.Райан организовал встречу Азада Мамедли с сотрудниками французских спецслужб в арендованной квартире в Сабаильском районе Баку и в одном из ресторанов в этом же районе.
А.Мамедли было обещано иностранное гражданство за работу, которую он должен был выполнить.
Гражданин Франции Мартин Райан частично признал себя виновным.
Если обвинения против подсудимых - М.Райана и А.Мамедли - подтвердятся, им грозит лишение свободы на срок от 12 до 20 лет.
Следующее заседание продолжится 19 февраля.
Отметим, Мартин Райан родился в 1988 году во Франции, имеет высшее образование. Он окончил Университет Монпелье по специальности "международные отношения, военная история и геополитика", ранее не был судим.
М.Райан был предпринимателем и занимался импортом французских вин в Азербайджан.
Другой обвиняемый, А.Мамедли, окончил факультет международного права Московского государственного института международных отношений. В 2019-2023 годах работал юристом в Международном банке. В 2023 году на некоторое время переехал в Великобританию. Был арестован через 2 месяца после возвращения на родину.
Мартин Райан и другие были арестованы 4 декабря 2023 года. Генеральному директору ООО Merkorama М.Райану предъявлено обвинение в шпионаже.
Сотрудники Генерального директората по внешней безопасности Франции (DGSE) использовали М.Райан в качестве агента-шпиона и привлекли его к секретному сотрудничеству. Впоследствии сотрудники DGSE были выдворены из Азербайджана как "персоны нон-грата".
Напомним, 20 декабря 2023 года глава DGSE Бернар Эмье был освобожден от занимаемой должности после серии провалов французских спецслужб и разоблачения обширной шпионской сети.скачать dle 11.3