14.03.2026 14:51 699
Yer kürəsində yaz fəslinin ilk uzun sürən maqnit fırtınası artıq doqquz saatdan çoxdur ki, aktivliyini qoruyur.
Bu məlumatı Rusiya Elmlər Akademiyasının Kosmik Tədqiqatlar İnstitutuna daxil olan Günəş astronomiyası laboratoriyası, həmçinin qurumun Sibir Bölməsinin Günəş-Yer Fizikası İnstitutu açıqlayıblar.
Qeyd olunur ki, planetar maqnit fırtınası Moskva vaxtı ilə gecə yarısından etibarən müşahidə edilir. Təbiət hadisəsi Günəşin səthindəki tac dəliyinin təsiri ilə Yerə yaxın ərazilərdə küləyin sürətinin anidən yüksəlməsi nəticəsində yaranıb. Fırtınanın gedişatı kifayət qədər stabildir - doqquz saatlıq müddət ərzində göstəricilər dəyişməyərək orta güclü hadisələrə xas olan G1.7 səviyyəsində qərarlaşıb.
Mütəxəssislər bunun mart ayı ərzində baş verən ilk ciddi geomaqnit fırtınası olduğunu vurğulayıblar. Martın 4-də də oxşar hal qeydə alınıb, amma həmin təzahür qısamüddətli xarakter daşıyıb və kənar amillərlə bağlı olmayıb.скачать dle 11.3

На Земле идет первая продолжительная магнитная буря весны
"Примерно начиная с полуночи по московскому времени регистрируется планетарная магнитная буря. Событие связано с резким повышением скорости солнечного ветра в окрестностях Земли, которое, в свою очередь, вызвано корональной дырой на Солнце. Буря на редкость стабильная - все 9 часов, которые она продолжается, индекс находится на одном и том же уровне G1.7, соответствующем среднему событию", - говорится в сообщении.
Там отметили, что это первая значимая магнитная буря марта. Событие наблюдалось еще 4 марта, но было коротким и не было связано с внешними причинами.
С начала 2026 года всего зарегистрировано 17 дней с бурями.
"В прошлом году, который отмечался как самый геомагнитно активный за десятилетие, таких событий было19 %. Иными словами, пока год идет по рекордному графику", - подчеркнули в лаборатории солнечной астрономии.скачать dle 11.3