Şimali Koreya Yapon dənizi istiqamətində ballistik raketlər buraxdı
Şimali Koreyanın atdığı və ballistik olduğu ehtimal edilən raket Yaponiyanın müstəsna iqtisadi zonasından kənara düşüb.
Bu barədə NHK telekanalına Yaponiyanın Dəniz Təhlükəsizliyi İdarəsi və Müdafiə Nazirliyindəki mənbələr bildiriblər.
Qeyd olunub ki, Cənubi Koreya tərəfi mərminin uçuş məsafəsi də daxil olmaqla, onun uçuşu ilə bağlı məlumatları təhlil edir.
"Yonhap" agentliyi Cənubi Koreya hərbi rəsmilərinə istinadən bildirib ki, Şimali Koreya bu gün təxminən 10 ballistik raket buraxıb.
"Silahlı qüvvələrimiz saat 13:20-də (Bakı vaxtı ilə səhər 08:20) Sunan ərazisindən Yapon dənizinə doğru atılan təxminən 10 ballistik raket aşkar ediblər", - deyə xəbərdə bildirilib.
Cənubi Koreya mediası qeyd edib ki, raketin buraxılışı ölkənin baş nazirinin ABŞ Prezidenti Donald Trampın Şimali Koreya lideri Kim Çen Inla təmaslarda maraqlı olması barədə açıqlamaları fonunda baş tutub.
Vaşinqtonda Trampla görüşdən sonra Cənubi Koreyanın Baş naziri Kim Min Sok ABŞ prezidentinin Şimali Koreya lideri ilə görüşmək ehtimalını istisna etmədiyini bildirib.скачать dle 11.3

КНДР запустила порядка 10 баллистических ракет
Раннее Комитет начальников штабов ВС Республики Корея сообщал о "запуске неопознанного снаряда". "Наши вооруженные силы зафиксировали примерно 10 баллистических ракет, запущенных в сторону Японского моря из района Сунан [вблизи Пхеньяна] в 13:20 (08:20 по Баку - ред.)", - информировали в Сеуле.
Южнокорейские СМИ обращают внимание, что запуск состоялся на фоне заявлений премьер-министра страны об интересе президента США Дональда Трампа к контактам с лидером КНДР Ким Чен Ыном. 14 марта по итогам встречи с Трампом в Вашингтоне премьер-министр Республики Корея Ким Мин Сок рассказал, что американский лидер не исключает возможности встречи с главой народной республики.
Отметим, что 27 января КНДР осуществила запуск баллистических ракет. Кроме того, Республика Корея и США проводят совместные учения Freedom Shield. Они начались 9 марта и продлятся до 19 марта.скачать dle 11.3