Qazaxıstan Azərbaycan və Özbəkistanla yaşıl enerji üzrə üçtərəfli sazişi təsdiqlədi
Qazaxıstan parlamenti (Məclis) Özbəkistan və Azərbaycanla Yaşıl Enerjinin İstehsalı və Ötürülməsi sahəsində Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Sazişi təsdiqləyib. Qeyd edək ki, sözügedən sənəd 2024-cü ilin 13 noyabr tarixində Bakı şəhərində imzalanıb.
xəbər verir ki, bu barədə məlumatı kazlenta.kz yayıb.
Bu müqavilənin əsas məqsədi bərpa olunan enerji mənbələri (BEM) istiqamətində uzunmüddətli əlaqələri genişləndirmək və üç ölkə arasında bu sahəsində davamlı əməkdaşlıq modeli formalaşdırmaqdır.
Sənəddə bərpa olunan enerji imkanlarından effektiv yararlanmaq, eyni zamanda tərəfdaşlar arasında, habelə Avropa dövlətləri və başqa regionlarla ekoloji təmiz elektrik enerjisi ticarətini inkişaf etdirmək xüsusi yer tutur. Bununla yanaşı, yaşıl enerjinin sabit və mütəmadi ixracını təşkil etmək üçün Azərbaycan və Mərkəzi Asiyanın enerji sistemlərinin qarşılıqlı inteqrasiyasının təmin olunması da nəzərdə tutulur.
Üçtərəfli əlaqələr çərçivəsində mövcud enerji infrastrukturunun müasirləşdirilməsi, inteqrasiyası və yeni əlaqələndirici xətlərin inşası kimi ortaq layihələrin reallaşdırılması da planlaşdırılır. Tərəfdaşlıq dövlətlərin milli maraqlarına və suverenliyinə hörmət, qarşılıqlı mənfəət, eləcə də bərabərhüquqluluq prinsiplərinə söykənəcək, həmçinin ölkələrin milli qanunvericiliyinə tam uyğun şəkildə icra ediləcək.
Sazişə əsasən, Qazaxıstan və Özbəkistanda istehsal olunan yaşıl enerjinin Xəzər dənizinin altı ilə sualtı kabel vasitəsilə Azərbaycana ötürülməsi layihəsi həyata keçiriləcək. Daha sonra bu xətt Qara dəniz Enerji Dəhlizinə birləşdirilərək Avropa bazarlarına elektrik enerjisinin ixracını təmin edəcək.скачать dle 11.3

Азербайджан, Казахстан и Узбекистан будут совместно развивать зелёную энергетику
Соглашение направлено на формирование устойчивой модели трёхстороннего энергетического сотрудничества и развитие долгосрочного взаимодействия в сфере возобновляемых источников энергии (ВИЭ).
В частности, документ предусматривает эффективное использование потенциала ВИЭ, развитие торговли экологически чистой электроэнергией между сторонами, а также с государствами Европы и другими регионами. Кроме того, планируется обеспечить взаимосвязанность энергосистем Центральной Азии и Азербайджана для устойчивого и прогнозируемого экспорта зелёной электроэнергии.
Трёхстороннее сотрудничество включает в себя также модернизацию и интеграцию энергетической инфраструктуры, реализацию совместных проектов, в том числе создание новых межсистемных соединений. Взаимодействие будет строиться на принципах равноправия сторон, взаимной выгоды, уважения суверенитета и национальных интересов и осуществляться в соответствии с национальным законодательством государств-участников.
В рамках соглашения будет реализован проект по передаче зелёной энергии путём прокладки подводного кабеля по дну Каспийского моря из Узбекистана и Казахстана в Азербайджан с последующей интеграцией в Черноморский энергетический коридор и поставкой электроэнергии в страны Европы.