Hansı sahədə çalışan qadınların MAAŞI DAHA ÇOXDUR?
Qadınların məşğulluğu və onların iqtisadi-sosial inkişafda rolunun daha da artırılması prioritet məsələlərdəndir. Hazırda ölkəmizdə məşğul əhalinin 2 milyon 414 mini qadınlardır. Məşğul əhalidə kişilərin sayı isə 2 milyon 615 min nəfərdir. İşçi qüvvəsində qadınların sayı isə 2 milyon 571 mindir.
Bu barədə Milli Məclisin deputatı Vüqar Bayramov paylaşım edib.
Deputat qeyd edib ki, qadınlarımızın ən çox çalışdığı sektor təhsildir:
"Hazırda əmək müqaviləsi ilə çalışan qadınlarımızın sayı 722 min 147 nəfərdir. Onun 242 min 801 nəfəri təhsil sektorunda çalışır. Bu, ümumi muzdlu qadın işçilərin 33.6 faizi deməkdir. Bu, eyni zamanda o deməkdir ki, əmək müqaviləsi ilə çalışan hər üç qadından biri təhsil sferasında işləyir. Əhaliyə səhiyyə və sosial xidmətlərin göstərilməsi qadınlarımızın üstünlük verdiyi ikinci ən böyük sektordur. Ümumi payda 16.2 faiz ilə bu sferada 116 min 976 qadın çalışır. İlk üçlüyü isə ticarət və nəqliyyat vasitələrinin təmiri sektoru tamamlayır: burada 95 min 566 qadın vətəndaşımızın əmək müqaviləsi qeydiyyatdan keçib".
V.Bayramovun sözlərinə görə, qadınların ortaaylıq əməkhaqqına gəldikdə isə, ən yüksək maaş mədənçıxarma sənayesində təklif edilir: "Burada qadın işçilərin orta maaşı 2915 manatdır. Daha sonra maliyyə və sığorta fəaliyyəti ilə məşğul olan qadın vətəndaşlarımızın ortaaylıq maaşı gəlir: 1813 manat.
Burada ilk üçlüyü informasiya və rabitə sektoru tamamlayır: 1353 manat.
Məşğulluqda böyük paya malik olan təhsil sektorunda isə qadınların ortaaylıq maaşı 731 manatdır. Hazırda, qadınların ortaaylıq maaşı kişilərin orta əməkhaqqının 68.9 faizinə bərabərdir. Qlobal olaraq bu nisbət 77-80 faizdir.
Süni intellektin və rəqəmsal həllərin inkişaf etdiyi müasir dövrdə qadınların iqtisadi dəyər yaratmaqda töhfəsinin daha da artırılması gender siyasətinin əsas istiqamətlərindən olaraq qalmaqdadır".

Более 2.4 млн женщин заняты в экономике Азербайджана - где они работают и сколько получают?
Повышение занятости женщин и укрепление их роли в экономическом и социальном развитии Азербайджана являются приоритетными вопросами. В настоящее время в нашей стране из занятого населения 2 414 000 составляют женщины. Количество занятых мужчин - 2 615 000 человек. Численность женщин в составе рабочей силы достигает 2 571 000.
Об этом написал депутат Милли Меджлиса Вугар Байрамов в своих аккаунтах в соцсетях.
Парламентарий подчеркнул, что наиболее востребованным сектором среди работающих женщин является образование.
"В настоящее время количество женщин, работающих по трудовому договору, составляет 722 147 человек. Из них 242 801 человек трудятся в секторе образования. Это означает 33.6% от общего числа наемных работниц. Иными словами, каждая третья женщина, работающая по трудовому договору, занята в сфере образования.
Оказание населению медицинских и социальных услуг является вторым по величине сектором, которому отдают предпочтение наши женщины. С долей 16.2% в этой сфере работают 116 976 женщин. Тройку лидеров замыкает сектор торговли и ремонта транспортных средств, где зарегистрированы трудовые договоры 95 566 женщин", - добавил он.
По словам В. Байрамова, если обратиться к среднемесячной заработной плате женщин, то наиболее высокие оклады предполагает горнодобывающая промышленность:
"Здесь средняя зарплата женщин-работниц составляет 2 915 манатов. На втором месте - женщины, занятые в финансовой и страховой деятельности, со среднемесячной зарплатой 1 813 манатов. Тройку замыкает сектор информации и связи: 1 353 маната.
В секторе образования, где занято наибольшее количество женщин, среднемесячная зарплата составляет 731 манат.
В настоящее время среднемесячная зарплата женщин равна 68.9% от средней заработной платы мужчин. В глобальном масштабе этот показатель колеблется в пределах 77-80%.
В современную эпоху стремительного развития искусственного интеллекта и цифровых решений увеличение вклада женщин в создание экономической ценности остаётся одним из основных направлений гендерной политики", - подытожил В.Байрамов.