Azərbaycan İrandan diplomatik heyətini ÇIXARIR
Bu fikirləri Azərbaycan xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov moldovalı həmkarı Mixay Popşoi ilə birgə keçirilən mətbuat konfransında deyib.
O bildirib ki, bununla bağlı Prezident İlham Əliyev müvafiq tapşırıq verib:
"Həm Təbrizdəki konsulluğumuz, həm də səfirlik əməkdaşlarının evakuasiyası icra mərhələsindədir".
C.Bayramov bildirib ki, qonşu ölkədə müharibə olduğu üçün normal olaraq Azərbaycan ordusuna müvafiq tapşırıqlar verilib:
"Bütün diplomatik heyətimizin İrandan çıxarılması ilə paralel, dünən Təhlükəsizlik Şurasının iclasında cənab Prezident müvafiq tapşırıqlar verdi. Diplomatik addımlar atılmaqdadır. Rəsmi nota verildi. İranlı həmkarımla danışdım. Hər zaman olduğu kimi bu gün də Azərbaycanda təhlükəsizlik yüksək səviyyədədir. Əlavə təhlükəsizlik tədbirləri də görülür".

06.03.2026 14:18 552
"Эвакуация как сотрудников нашего консульства в Тебризе, так и сотрудников посольства находится на стадии исполнения", - сказал министр.
Джейхун Байрамов отметил, что в связи с военными действиями в соседнем государстве, Вооруженные силы Азербайджана в штатном режиме получили соответствующие инструкции.
"Параллельно с выводом всего нашего дипломатического состава из Ирана, накануне в ходе заседания Совета безопасности господин Президент дал необходимые распоряжения. Предпринимаются соответствующие дипломатические шаги. Была вручена официальная нота. Я переговорил со своим иранским коллегой. Как и всегда, сегодня уровень безопасности в Азербайджане остается высоким. Также реализуются дополнительные меры безопасности", - заявил он.