Donald Tramp: "İranın gələcək liderinin müəyyənləşdirilməsi prosesində şəxsən iştirak etməliyəm"
ABŞ Prezidenti Donald Tramp İranın gələcək liderinin müəyyənləşdirilməsi prosesində şəxsən iştirak etmək istədiyini bildirib.
Median.Az xəbər verir ki, o, bu barədə "Axios" portalına müsahibəsində danışıb.
"Onlar vaxt itirirlər. Müctəba Xamenei (Əli Xameneinin oğlu) zəif fiqurdur. Mən təyinat prosesində şəxsən iştirak etməliyəm, necə ki, bu Venesuelada Delsi Rodrigeslə olmuşdu", - deyə Ağ Evin rəhbəri qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, Müctəba Xamenei liderlik üçün qəbuledilməz namizəddir. Tramp vurğulayıb ki, əvvəlki siyasi kursun davam etməsi ABŞ-ni beş ildən sonra yenidən müharibəyə qayıtmağa məcbur edə bilər.
"Biz İrana harmoniya və sülh gətirəcək bir lider istəyirik", - deyə ABŞ prezidenti əlavə edib.скачать dle 11.3

Трамп выразил желание лично участвовать в выборе следующего лидера Ирана
Президент США Дональд Трамп 5 марта выразил желание лично участвовать в процессе определения будущего лидера Ирана.
Как передает Median.Az, об этом он заявил в интервью порталу Axios.
"Они теряют время. Сын Хаменеи [Моджатаба Хаменеи] - легковес. Я должен участвовать в назначении, как это было с [президентом Венесуэлы] Дельси [Родригес]", - отметил глава Белого дома.
По его словам, Моджтаба Хаменеи, сын убитого аятоллы Али Хаменеи, - неприемлемая кандидатура. Трамп подчеркнул, что продолжение прежнего курса вынудит США вернуться к войне "через пять лет".
"Мы хотим того, кто принесет гармонию и мир в Иран", - добавил американский лидер.
В этот же день член президиума Совета экспертов по руководству, который занимается выборами, Мохсен Куми заявил, что процесс выбора нового верховного лидера Ирана находится на завершающей стадии. Он также призвал иранский народ игнорировать слухи и получать информацию исключительно через президиум Совета экспертов.скачать dle 11.3