Prezident: "Memorial Kompleks üçün Bakıda yer seçilmişdi, ancaq məni hər dəfə nə isə bundan çəkindirirdi"
26.02.2026 18:42 993
"Birinci dəfə Prezident vəzifəsinə seçiləndən sonra andiçmə mərasimindəki çıxışımda da bildirmişdim ki, bu, bizim üçün əsas məsələdir və ərazi bütövlüyümüz tam bərpa edilməlidir. Hazırlıq dövrü çox çəkdi, bu da təbiidir. Çünki güc yığmalı idik, güc toplamalı idik. Öz haqq işimizi beynəlxalq müstəvidə təsdiqləməli idik, o cümlədən Ermənistan dövlətinin hərbi cinayətləri haqqında məlumatı çatdırmalı idik. Xocalı soyqırımı ilə bağlı həqiqətləri çatdırmalı idik və çatdırmışıq".
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə Prezident İlham Əliyev Xocalı rayon ictimaiyyətinin nümayəndələri ilə görüşdə bildirib.
Prezident qeyd edib ki, son illər ərzində bir çox beynəlxalq təşkilatlar məcburiyyət qarşısında bizim mövqeyimizi, ədalətli mövqeyimizi dəstəkləyən qərar və qətnamələr qəbul edib:
"Bu, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin hüquqi əsasını təşkil edib. Biz bir çox ölkələrlə sıx ikitərəfli münasibətlər, bir çox ölkələrlə strateji tərəfdaşlıq münasibətləri qurduq. Bu da beynəlxalq müstəvidə Azərbaycan həqiqətlərini, Qarabağ münaqişəsi həqiqətlərini çatdırmaq üçün imkan yaradıb. Heç kimdən asılı olmayan güclü iqtisadiyyat qurduq. Güclü ordu qurduq - həm Ordumuzun peşəkarlığını artırdıq, eyni zamanda, əldə edilən gəlirlər hesabına silah-sursat, texnika aldıq. Yəni hər gün, hər ay biz Qələbəyə doğru addımlayırdıq və mən bunu işğal dövründə dəfələrlə demişdim ki, hər gün biz Qələbəni yaxınlaşdırmalı idik və yaxınlaşdırdıq. Cəmi 44 gün ərzində düşməni məğlubiyyətə uğratdıq, düşmən təslim oldu, kapitulyasiya aktına imza atdı və biz müharibəni dayandırdıq. Bu gün son iki il yarımlıq tarix göstərir ki, bu, nə qədər düzgün və düşünülmüş addım idi. Düzdür, o vaxt Xocalı, Xankəndi və bəzi digər yaşayış məntəqələri işğaldan azad edilməmişdi, ancaq mən bilirdim və əminəm, Azərbaycan xalqı bilirdi ki, o gün uzaqda deyil.
2023-cü ildə cəmi bir neçə saat davam edən antiterror əməliyyatı nəticəsində qanunsuz xunta rejimi məhv edildi, işğalçılar torpaqlarımızdan qovuldu, torpaqlarımızda qanunsuz məskunlaşmış 15 minlik erməni ordusu tərk-silah edildi və təslim oldu. Bu da erməni separatçılığına, onların tabutuna vurulmuş son mismar idi. Xocalıya ədalət məhz o vaxt təmin edildi".
"Bu gün bu Memorial Kompleksin açılışı, məhz Xocalıda açılışı ədalətin təntənəsidir. Çünki mən bunu iki il bundan əvvəl təməlqoyma mərasimində demişdim. Xocalılarla birlikdə bu kompleksin təməlini qoyduq. O vaxt demişdim ki, Heydər Əliyev Fondu tərəfindən bu layihə çoxdan hazır idi, bax necə var, necə tikilib, elə də nəzərdə tutulmuşdu, Bakıda yer də seçilmişdi və artıq mənim son qərarım lazım idi ki, biz bunun inşasına başlayaq. Məni hər dəfə nə isə bundan çəkindirirdi. Sonra başa düşdüm o nə idi. O da inam idi ki, gün gələcək və bu Memorial Kompleksi biz Xocalıda quracağıq və belə də oldu", - Azərbaycan Prezidenti vurğulayıb.скачать dle 11.3

Президент: Место для Мемориала было выбрано в Баку, но что-то каждый раз удерживало меня
После первого избрания Президентом я в своей речи на инаугурации заявил, что для нас это ключевой вопрос и что наша территориальная целостность должна быть полностью восстановлена. Подготовительный период занял много времени, и это естественно. Потому что нам нужно было набраться сил. Нам нужно было добиться признания справедливости нашей позиции на международной арене, в том числе донести информацию о военных преступлениях армянского государства. Нам нужно было донести правду о Ходжалинском геноциде, и мы это сделали.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на АЗЕРТАДЖ, об этом заявил Президент Ильхам Алиев на встрече с представителями общественности Ходжалинского района.
Он отметил, что в последние годы многие международные организации были вынуждены принять решения и резолюции в поддержку нашей позиции, нашей справедливой позиции.
"Это составило правовую основу урегулирования армяно-азербайджанского конфликта. Мы со многими странами установили тесные двусторонние отношения, со многими странами установили отношения стратегического партнерства. Это позволило донести реалии Азербайджана, правду о карабахском конфликте на международном уровне. Мы построили сильную независимую экономику. Мы создали мощную армию - повысили ее профессионализм и в то же время на полученные доходы закупили оружие, боеприпасы и технику. То есть каждый день, каждый месяц мы двигались к Победе. В период оккупации я неоднократно говорил, что мы каждый день должны приближать Победу, и мы ее приближали. Всего за 44 дня мы разгромили врага. Враг капитулировал, подписал акт о капитуляции, и мы остановили войну. Сегодня история последних двух с половиной лет показывает, насколько это был правильный и продуманный шаг. Правда, тогда Ходжалы, Ханкенди и некоторые другие населенные пункты еще не были освобождены от оккупации, но я знал, уверен, и азербайджанский народ знал, что этот день не за горами.
В 2023 году в результате антитеррористической операции, которая длилась всего несколько часов, незаконный режим хунты был уничтожен, оккупанты были изгнаны с наших земель, 15-тысячная армянская армия, незаконно размещенная на наших землях, была разоружена и сдалась. Это был последний гвоздь в гроб армянского сепаратизма. Именно тогда была обеспечена справедливость для Ходжалы.
Открытие сегодня этого Мемориального комплекса именно в Ходжалы - это торжество справедливости. Потому что - я сказал об этом два года назад на церемонии закладки фундамента, мы вместе с ходжалинцами заложили фундамент этого комплекса - тогда я сказал, что этот проект давно был подготовлен Фондом Гейдара Алиева, он построен так, как и планировался. Место было выбрано в Баку, и нужно было мое окончательное решение, чтобы мы начали его строительство. Но что-то каждый раз удерживало меня от этого. Потом я понял, что это было. Это была вера в то, что настанет день, и мы построим этот Мемориальный комплекс в Ходжалы. Так и случилось", - сказал глава государства.скачать dle 11.3