Xocalı soyqırımını törədənlərdən beş nəfəri Azərbaycanda cəzasını alıb
"Report"a istinadən xəbər verir ki, fevralın 5-də Bakı Hərbi Məhkəməsi Azərbaycana qarşı bir sıra cinayətlərin, o cümlədən müharibə qaydalarının aparılması, insanlıq əleyhinə cinayət, terrorçuluq və digər əməllərdə təqsirləndirilən Ermənistanın 15 vətəndaşını müxtəlif cəzalara məhkum edib.
Onların arasında beş nəfərin ittihamında soyqırımı maddəsi də var.
Belə ki, məhkəmənin qərarı ilə məhkum edilən Arkadi Qukasyan, Bako Saakyan, Madat Babayan, Davit İşxanyan, Arayik Arutyunyana qarşı irəli sürülmüş ittihamlar arasında Xocalı soyqırımı da var.
Madat Babayan məhkəmədə Xocalı soyqırımında iştirak etdiyini etiraf da edib. O dindirilərkən 1992-ci il fevralın 25-də və 26-da Xocalıda olduğunu təsdiqləyib və deyib:
"Bizi oraya dəstə rəhbərimiz aparmışdı. Adı Henrik Tamrazyan idi. Məqsəd o idi ki, azərbaycanlılar Xocalıdan çıxarılsın".
O, Xocalıda bütün əmrləri "Xolostoy" ləqəbli Arkadi Şirinyan və Vanik Petrosyanın verdiyini qeyd edərək bildirib:
"Silahsız insanlara atəş açıb onların qətlə yetirilməsi əmrini Vanik verib. Vanik və Arkadi insanların barmaqlarını, meyitlərin qulaqlarını kəsirdilər".
M.Babayan Xocalıya silahlarla gəldiklərini, zirehli texnikalardan istifadə edildiyini təsdiqləyib. Təqsirləndirilən şəxs silahsız insanların qətlində iştirakını etiraf edib və deyib: "Səhv etmişik".
O, Xocalıda aralarında uşaqların, qocaların və qadınların da olduğu təxminən 150 meyit gördüyünü, meyitlərin erməni hərbçiləri tərəfindən maşınlara yığılaraq aparıldığını bildirib.
Qeyd edək ki, Bakı Hərbi Məhkəməsinin hökmü ilə Arayik Arutyunyan, Davit İşxanyan ömürlük, digərləri isə yaşları 65-i keçdiyi üçün 20 il müddətə azadlıqdan məhrum edilib.скачать dle 11.3

Пятеро обвиняемых в Ходжалинском геноциде понесли наказание в Азербайджане
Report напоминает, что 5 февраля Военный суд вынес приговоры с различными сроками наказания в отношении 15 граждан Армении, которым предъявлены обвинения в ряде преступных деяний против Азербайджана, включая нарушение законов и обычаев войны, преступления против человечности, терроризм и иные правонарушения.
Пятерым из них было предъявлено обвинение, в которое также входит статья, связанная с геноцидом.
В частности, среди обвинений, вменяемых осужденным по решению суда - Аркади Гукасяну, Бако Саакяну, Мадату Бабаяну, Давиту Ишханяну и Араику Арутюняну - значится и причастность к Ходжалинскому геноциду. Мадат Бабаян в ходе судебного разбирательства признал свое непосредственное участие в Ходжалинском геноциде. В процессе допроса он подтвердил, что 25 и 26 февраля 1992 года находился непосредственно в Ходжалы, и сообщил следующее: "Нас туда привел наш командир отряда. Его звали Генрик Тамразян. Цель состояла в том, чтобы азербайджанцы были выдворены из Ходжалы".
Он отметил, что все приказы в Ходжалы отдавали Аркадий Ширинян по прозвищу "Холостой" и Ваник Петросян: "Команду стрелять в безоружных мирных людей и убивать их отдавал Ваник. Ваник и Аркадий отрезали людям пальцы, а у погибших - уши".
Бабаян подтвердил, что они прибыли в Ходжалы вооруженными и что в ходе операции применялась бронированная техника. Обвиняемый признал факт своего участия в расправе над безоружными людьми и заявил: "Мы совершили ошибку".
Он рассказал, что лично видел в Ходжалы порядка 150 тел погибших, среди которых были дети, пожилые люди и женщины. По его словам, тела собирались армянскими военнослужащими, загружались в транспортные средства и вывозились.
Отметим, что приговором Бакинского военного суда Араик Арутюнян и Давит Ишханян приговорены к пожизненному лишению свободы, а остальные - к 20 годам лишения свободы, поскольку их возраст превышает 65 лет.скачать dle 11.3