Ermənistanda parlament seçkiləri 12 milyon dollara başa gələcək
Median.Az Ermənistan KİV-lərinə istinadən xəbər verir ki, bu barədə Mərkəzi Seçki Komissiyası (MSK) məlumat yayıb.
Xərclərin məbləği 4,45 milyard dram (təxminən 12 milyon dollar) təşkil edəcək. Bunlardan 1,8 milyard dram məntəqə seçki komissiyası üzvlərinin əməkhaqları olacaq.
MSK, həmçinin seçkilərdə iştirak edən partiyaların və blokların seçki siyahılarının qeydiyyatı üçün zəruri olan sənədlərin nümunəvi formalarını təsdiq edib.
Qərar "Seçki Məcəlləsi" konstitusiya qanununa uyğunlaşdırılıb, buna əsasən parlamentə növbəti seçkilər zamanı partiya/blok seçki siyahısında ilk 30 namizədi qurultayın nəticələrinə əsasən qəbul edilmiş qərarla təsdiq etməlidir.

Парламентские выборы в Армении обойдутся в $12 млн
Как передает Median.Az со ссылкой на армянские СМИ, соответствующую смету расходов опубликовала Центральная избирательная комиссия (ЦИК).
В частности, сумма расходов составит 4,45 млрд драм (около $12 млн), из которых 1,8 млрд – зарплата членов участковых избирательных комиссий.
ЦИК также утвердила типовые формы документов, необходимых для регистрации избирательных списков партий и блоков, участвующих в выборах.
Решение приведено в соответствие с конституционным законом "Избирательный кодекс", согласно которому в случае очередных выборов в Национальное Собрание партия/блок должны утвердить первых 30 кандидатов в избирательном списке решением, принятым по итогам съезда.