Zelenskinin ofisi Rusiya ilə danışıqların detallarını açıqladı: Gözlənilməz dəyişiklik
"Rusiya nümayəndə heyətinin tərkibində xüsusi xidmət orqanlarının nümayəndələrinin peyda olması gözlənilmədən sülh nizamlanması üzrə danışıqlarda dialoqu sadələşdirib".
Bunu Ukrayna Prezidenti Ofisinin rəhbərinin müavini Sergey Kislitsa BBC telekanalına müsahibəsində bildirib.
Onun sözlərinə görə, danışıqlar prosesindəki əsas dəyişikliklərdən biri Rusiya nümayəndə heyətinin tərkibi olub. Kislitsa qeyd edib ki, hərbçilərin və xüsusi xidmət orqanları əməkdaşlarının peyda olması gözlənilmədən dialoqu sadələşdirib.
Sergey Kislitsa xatırladıb ki, hələ BMT-də fəaliyyət dövrlərində rusiyalı diplomatlar ən çətin opponent (rəqib) hesab olunurdular.
O qeyd edib ki, hərbçilər döyüş meydanında baş verənləri daha yaxşı başa düşürlər, onlar mübahisə edə bilərlər, lakin ideoloji və tarixi mövzuda diskussiyalara girmirlər.
Kislitsa, həmçinin bildirib ki, danışıqlar qrupunun hərbi hissə ilə məşğul olan hissəsi məsələlərin 90%-i üzrə razılığa gəlib. Siyasətçi vurğulayıb ki, həll olunmamış qalan məsələlər ərazi, demarkasiya xətti və Zaporojye Atom Elektrik Stansiyası üzərində nəzarətdir.скачать dle 11.3

В офисе Зеленского раскрыли детали переговоров с Россией
Появление в российской делегации представителей спецслужб неожиданно упростило диалог на переговорах о мирном урегулировании.
Об этом заявил замглавы офиса президента Украины Сергей Кислица в интервью BBC.
По его оценкам, одним из главных изменений в переговорном процессе стало изменение российской делегации. Появление военных и сотрудников спецслужб неожиданно упростило диалог, указал он. Кислица вспомнил, что еще во времена работы в ООН российские дипломаты считались самыми сложными оппонентами.
Он заметил, что "военные лучше понимают, что происходит на поле боя". Они могут спорить, но не уходят в идеологические и исторические споры, сказал замглавы офиса Зеленского.
Кислица также уточнил, что часть переговорной группы, занимающаяся военной частью, достигла согласия в 90% вопросов. Нерешенными остались вопросы территорий, линии разграничения и контроля над Запорожской АЭС, подчеркнул политик.скачать dle 11.3