Zelenski "sülh planı" üzrə danışıqçıların SİYAHISINI təsdiqlədi
Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski beynəlxalq tərəfdaşlarla müharibənin başa çatdırılmasına dair məsləhətləşmələr aparacaq nümayəndə heyətinin tərkibini təsdiqləyib.
Bu barədə Ukrayna Prezidentinin Ofisi məlumat yayıb.
"Ukrayna heç vaxt bu müharibəni istəməyib və onu layiqli sülhlə bitirmək üçün hər şeyi edəcək. Ukrayna heç vaxt sülhə əngəl olmayacaq. Ukrayna dövlətinin nümayəndələri Ukrayna xalqının ədalətli maraqlarını və Avropa təhlükəsizliyinin əsaslarını müdafiə edəcəklər", - deyə məlumatda bildirilir.
Bundan əlavə, Zelenski nümayəndə heyətində hansı rəsmilərin təmsil olunduğunu göstərən 854/2025 nömrəli fərmanı açıqlayıb.
Qeyd edilir ki, ABŞ və digər beynəlxalq tərəfdaşlarla, eləcə də Rusiya Federasiyasının nümayəndələri ilə ədalətli və davamlı sülhə nail olmaq üçün danışıqlar prosesində iştirak edəcək nümayəndə heyətinə aşağıdakı şəxslər daxildir:
Andrey Yermak - Ukrayna Prezidenti Ofisinin rəhbəri, nümayəndə heyətinin başçısı;
Rustem Umerov - Milli Təhlükəsizlik və Müdafiə Şurasının katibi;
Kirill Budanov - Müdafiə Nazirliyinin Baş Kəşfiyyat İdarəsinin rəisi;
Andrey Qnatov - Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargah rəisi;
Oleq İvaşşenko - Ukrayna Xarici Kəşfiyyat Xidmətinin sədri;
Sergey Kislitsa - Xarici işlər nazirinin birinci müavini;
Yevgeni Ostryanski - Milli Təhlükəsizlik və Müdafiə Şurası katibinin birinci müavini;
Aleksandr Poklad - Ukrayna Təhlükəsizlik Xidməti sədrinin müavini;
Aleksandr Bevz - Ukrayna Prezident Ofisi rəhbərinin müşaviri.
Fərmana əsasən, nümayəndə heyətinin başçısına Zelenski ilə razılaşdırılması şərti ilə Ukrayna nümayəndə heyətinin tərkibinə dəyişiklik etmək; dövlət orqanlarının, müəssisələrin, təşkilatların əməkdaşlarını (rəhbərləri ilə razılaşdırılmaqla), elmi məsləhətçiləri, ekspertləri (razılıqları əsasında) nümayəndə heyətinin işinə cəlb etmək icazəsi verilir.
Bundan əlavə, Zelenski Nazirlər Kabinetinə nümayəndə heyətinin işini maliyyələşdirməyi tapşırıb.
Bu arada Milli Təhlükəsizlik və Müdafiə Şurasının katibi Rustem Umerov elan edib ki, məsləhətləşmələr yaxın günlərdə İsveçrədə başlamalıdır.скачать dle 11.3

Зеленский утвердил состав переговорщиков по мирному плану Трампа
Президент Украины Владимир Зеленский утвердил состав делегации для консультаций с международными партнерами по окончанию войны.
Об этом сообщили в Офисе президента Украины и добавили, что готовы работать максимально быстро для достижения результата.
"Украина никогда не хотела этой войны и сделает все, чтобы закончить ее достойным миром. Украина никогда не будет преградой для мира, и представители украинского государства будут защищать справедливые интересы украинского народа и основы европейской безопасности", - говорится в заявлении.
Кроме того, сам Зеленский уже обнародовал указ №854/2025, в котором указано, кто из чиновников вошел в делегацию.
Отмечается, что для участия в переговорном процессе с США и другими международными партнерами Украины, а также с представителями РФ по достижению справедливого и устойчивого мира образована делегация, в состав которой вошли:
Андрей Ермак - руководитель Офиса президента Украины, глава делегации;
Рустем Умеров - секретарь Совета национальной безопасности и обороны;
Кирилл Буданов - начальник Главного управления разведки Минобороны;
Андрей Гнатов - начальник Генерального штаба ВСУ;
Олег Иващенко - председатель Службы внешней разведки Украины;
Сергей Кислица - первый заместитель Министра иностранных дел;
Евгений Острянский - первый заместитель секретаря Совета национальной безопасности и обороны;
Александр Поклад - заместитель председателя Службы безопасности Украины;
Александр Бевз - советник руководителя Офиса президента Украины.
Согласно указу, главе делегации разрешается вносить по согласованию с Зеленским изменения в состав делегации Украины; привлекать к работе делегации работников государственных органов, предприятий, учреждений, организаций (по согласованию с их руководителями), научных советников, экспертов (по согласию).
Кроме того, Зеленский поручил Кабмину финансово обеспечить работу делегации.
Между тем секретарь Совета национальной безопасности и обороны Рустем Умеров уже анонсировал, что консультации начнутся на днях в Швейцарии.
"Начинаем консультации между высокопоставленными чиновниками Украины и США относительно возможных параметров будущего мирного соглашения. Украина подходит к этому процессу с четким пониманием своих интересов. Это очередной этап диалога, который продолжается в последние дни и который, прежде всего, призван согласовать видение дальнейших шагов", - детализировал он.скачать dle 11.3