"Crocus" terroru və kütləvi qətllər: Pavel Durovun fəaliyyəti araşdırılır
"Telegram"ın həmtəsisçisi Pavel Durovun fəaliyyəti terrora kömək etmək ittihamı ilə açılmış cinayət işi çərçivəsində araşdırılır.
Bu barədə "Rossiyskaya qazeta"nın saytında Rusiya FTX-nin materiallarına əsaslanan məqalədə deyilir.
Qeyd olunur ki, "Telegram"ın baş direktoru Pavel Durovun fəaliyyəti Rusiya Cinayət Məcəlləsinin 205.1-ci maddəsinin 1.1-ci hissəsi (terror fəaliyyətinə kömək) üzrə cinayət işi çərçivəsində araşdırılır. Bildirilir ki, 2022-ci ildən platforma vasitəsilə törədilən qeydə alınmış cinayətlərin sayı 153 mini ötüb, onlardan 33 mini partlayışların təşkili, hərbi komissarlıqlara qəsdən yanğın hücumları, qətllər və digər təxribat-terror xarakterli cinayətlərdir.
Məqaləyə görə, Rusiya Federal Təhlükəsizlik Xidməti (FTX) 475 planlaşdırılan terror aktının qarşısını alıb, o cümlədən məktəblərdə yeniyetmələrin hazırladığı 61 kütləvi qətl cəhdini də əlavə etmək olar. Həmçinin qeyd olunur ki, 2024-cü ilin martında "Crocus City Hall"da baş verən terror aktı da mesajlaşma tətbiqi üzərindən əlaqələndirilib. Hücumlar nəticəsində Darya Dugina, Maksim Fomin və general-leytenant İqor Kirillov da daxil olmaqla bir sıra şəxslərin həlak olduğu vurğulanır. İddia edilir ki, hücumları planlaşdıranlar "Telegram" vasitəsilə onların qohumları, marşrutları və gündəlik fəaliyyəti barədə məlumat toplayıblar, həmçinin Rusiya hərbçilərinin ailələrinə qarşı təxminən 700 təhdid qeydə alınıb.
Bundan başqa, son illərdə "Roskomnadzor" rəsmi kanallarla qanunsuz məzmunun silinməsi tələbi ilə Durovun komandasına 150 mindən çox sorğu göndərsə də, müraciətlərin cavabsız qaldığı bildirilir.скачать dle 11.3

Действия Дурова расследуют в деле о содействии терроризму
Об этом говорится в опубликованной на сайте "Российской газеты" статье, основанной на материалах ФСБ России.
"Действия руководителя Telegram П.Дурова расследуются в рамках уголовного дела по признакам преступления, предусмотренного ч.1.1 ст. 205.1 (содействие террористической деятельности) УК России", - отмечает издание.
В статье говорится, что с 2022 года количество зарегистрированных преступлений, совершенных с использованием Telegram, перевалило за 153 тыс., из них 33 тыс. преступления диверсионно-террористической и экстремистской направленности, включая организацию взрывов, поджогов военкоматов, убийств.
"Благодаря работе ФСБ России удалось предотвратить 475 терактов, подготовка которых велась через Telegram", - говорится в статье. Среди предотвращенных преступлений - 61 массовое убийство, готовившееся подростками, в школах.
В статье отмечается, что через мессенджер координировался теракт в "Крокус сити холле" в марте 2024 года. "Жертвами цифровой вседозволенности стали российские граждане, блогеры и журналисты, в том числе Дарья Дугина и Максим Фомин, а также 9 высокопоставленных военных, включая генерал-лейтенанта Игоря Кириллова. Противник, используя аналитику Telegram, собирал данные об их родных, маршрутах передвижения, распорядке дня", - говорится в статье. Кроме того, зафиксировано около 700 прямых угроз членам семей российских военнослужащих.
При этом Роскомнадзор за последние несколько лет направил более 150 тыс. обращений к команде Дурова через официальные контакты с требованием удалить противоправный контент различной направленности, но они были проигнорированы.