Beş ölkə Qəzzaya qoşun göndərməyə razılıq verib
Beynəlxalq Təhlükəsizlik Qüvvələrinin (ISF) komandanı, general-mayor Casper Ceffers ABŞ-də Sülh Şurasının ilk iclasında bəyan edib ki, beş ölkə Qəzza zolağına Beynəlxalq Sabitləşdirmə Qüvvələrinin tərkibində qoşun göndərməyə razılıq verib.
Median.Az bu barədə "Reuters" agentliyinə istinadən xəbər verir.
"Beynəlxalq Sabitləşdirmə Qüvvələrinin tərkibində xidmət etmək üçün qoşun göndərən ilk beş ölkə İndoneziya, Mərakeş, Qazaxıstan, Kosovo və Albaniyadır. İki ölkə - Misir və İordaniya isə polisə təlim verilməsi öhdəliyini götürüb", - deyə o vurğulayıb.
Ceffers əlavə edib ki, ISF qüvvələri ilk olaraq Qəzza zolağının cənubunda, Rəfahda yerləşməyə başlayacaq, orada polisə təlim keçəcəklər. Onun sözlərinə görə, uzunmüddətli plan 20 min hərbçinin yerləşdirilməsini və 12 min polisin hazırlanmasını nəzərdə tutur.скачать dle 11.3

Казахстан и еще четыре страны согласились отправить войска в Газу
Пять стран согласились направить войска в составе Международных стабилизационных сил (ISF) в сектор Газа.
Как передает Median.Az со ссылкой на Reuters, об этом заявил командующий этими войсками генерал-майор Джаспер Джефферс на первом заседании "Совета мира" в США.
"Первые пять стран направили войска для службы в составе Международных стабилизационных сил - Индонезия, Марокко, Казахстан, Косово и Албания. Две страны - Египет и Иордания - обязались обучать полицию", - подчеркнул он.
Силы безопасности Израиля также начнут с развертывания в Рафе, на юге сектора Газа, проведут там обучение полиции и "будут расширяться сектор за сектором", добавил Джефферс. По его словам, долгосрочный план предусматривает размещение 20 000 военнослужащих иракских сил безопасности и подготовку 12 000 полицейских.скачать dle 11.3