Ərəstun Orucluya hökm oxundu
Dövlət əleyhinə çağırışlarda təqsirləndirilən Ərəstun Oruclunun cinayət işi üzrə məhkəmənin yekun prosesi keçirilib.
APA-ya istinadla xəbər verir ki, bu gün Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Babək Pənahovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə qiyabi hökm oxunub.
Hökmə əsasən, Ərəstun Oruclu 8 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib.
Qeyd edək ki, Ərəstun Oruclu barəsində Cinayət Məcəlləsinin 281.2-ci (Dövlət əleyhinə yönələn açıq çağırışlar, təkrar və ya bir qrup şəxs tərəfindən törədildikdə) maddəsi ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlbetmə haqqında qərar qəbul edilib. Bildirilib ki, o, istintaqdan qaçaraq Azərbaycan hüdudlarından kənarda gizləndiyi üçün barəsində ittiham elan edilməsi ilə bağlı axtarış elan olunub. Binəqədi Rayon Məhkəməsinin ötən il 23 fevral tarixli qərarı ilə barəsində qiyabi həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Sentyabrın 18-də ittihamın məzmununa əlavələr və dəyişikliklər edilərək Ərəstun Oruclu barəsində Cinayət Məcəlləsinin 220.2-ci və 281.2-ci maddələri ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb etmə haqqında qərar qəbul edilib.
Qeyd olunub ki, o, 4 yanvar 2023-cü ildə "YouTube" internet platformasında yaratdığı kanallarda qeyriləri ilə qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs halında birləşərək Azərbaycanda qanuni əsaslarla formalaşmış və fəaliyyət göstərən mövcud hakimiyyətə qarşı zor tətbiqi çıxmağı təşviq edən açıq çağırışlar edib və yayıb.скачать dle 11.3

Обвиняемому в призывах против государства Арастуну Оруджлу зачитан приговор
Как сообщает AПA, на заседании суда под председательством Бабека Панахова в Бакинском суде по тяжким преступлениям был зачитан приговор, согласно которому Оруджлу приговорен к 8 годам лишения свободы.
Отметим, Арастун Оруджлу обвиняется по ст. 281.2 (открытые призывы, направленные против государства, если совершены повторно или группой лиц) УК Азербайджана.
Так как он скрывался за пределами Азербайджана, уклоняясь от следствия, был объявлен розыск. По решению Бинагадинского районного суда от 23 февраля этого года в отношении его была избрана мера пресечения в виде задержания заочно.
18 сентября 2025 года были внесены дополнения и изменения в обвинение, и в отношении Арастуна Оруджлу принято решение о привлечении его в качестве подозреваемого по статьям 220.2 и 281.2 УК АР.
Сообщается, что 4 января 2023 года на платформе YouTube на канале Ərəstun Oruclunun kanalı и 24 октября 2024 года на канале Azərfreedom TV он совместно с другими лицами, действуя в заранее согласованной группе, выступал с открытыми призывами к применению насилия против законно сформированной и действующей власти Азербайджана, и распространял эти призывы.скачать dle 11.3