Murad Quliyevin barəsində olan cinayət işi məhkəməyə göndərildi
Murad Quliyevin barəsində Baş Prokurorluğun İstintaq İdarəsində başlanılmış cinayət işi üzrə qiyabi istintaq başa çatıb.
"Teleqraf"a istinadən xəbər verir ki, iş baxılması üçün Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinə göndərilib.
Cinayət işi hakim Mahirə Kərimovanın icraatına verilib.
Məhkəmənin hazırlıq iclasının vaxtı bəlli deyil.
Qeyd edək ki, Murad Qüdrət oğlu Quliyev barəsində Cinayət Məcəlləsinin 281.1-ci (Hakimiyyətin zorla ələ keçirilməsinə, zorla saxlanılmasına və ya Azərbaycan Respublikasının konstitusiya quruluşunun zorla dəyişdirilməsinə və ya ərazi bütövlüyünün parçalanmasına yönələn açıq çağırışlar etmə, habelə bu cür məzmunlu materialları yayma) maddəsi ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlbetmə haqqında qərar qəbul edilib.
O, istintaqdan qaçaraq Azərbaycan hüdudlarından kənarda gizləndiyi üçün barəsində ittiham elan edilməsi ilə bağlı axtarış elan olunub. Binəqədi Rayon Məhkəməsinin bu il fevralın 15-dəki qərarı ilə barəsində qiyabi həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Sentyabrın 12-də ittihamın məzmununa əlavələr və dəyişikliklər edilərək Murad Quliyev barəsində Cinayət Məcəlləsinin 281.2-ci (Dövlət əleyhinə yönələn açıq çağırışlar; eyni əməllər təkrar və ya bir qrup şəxs tərəfindən törədildikdə) maddəsi ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlb etmə haqqında qərar qəbul edilib.
Qeyd olunub ki, o, 2019-cu il sentyabrın 23-də "Facebook" platformasındakı səhifəsində və 2023-cü il dekabrın 24-də "YouTube" platformasındakı kanalında qeyriləri ilə qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs halında birləşərək Azərbaycanda qanuni əsaslarla formalaşmış və fəaliyyət göstərən mövcud hakimiyyətə qarşı zor tətbiqi çıxmağı təşviq edən açıq çağırışlar yayıb.скачать dle 11.3

Уголовное дело против Мурада Гулиева передано в суд
Заочно завершено уголовное дело в отношении Мурада Гулиева, возбужденное в Следственном управлении Генеральной прокуратуры Азербайджана.
Как сообщает Teleqraf, дело направлено в Бакинский суд по тяжким преступлениям и передано в производство судьи Махиры Керимовой.
Дата предварительного судебного заседания пока не определена.
Следует отметить, что в отношении Мурада Гулиева первоначально было принято решение о привлечении в качестве обвиняемого по статье 281.1 (публичные призывы, направленные против государства) Уголовного кодекса (УК) Азербайджанской Республики (АР).
В связи с тем, что Гулиев скрылся от следствия за пределами Азербайджана, он объявлен в розыск для предъявления обвинения. Решением Бинагадинского районного суда от 15 февраля этого года в его отношении избрана мера пресечения в виде заочного ареста.
12 сентября, после внесения дополнений и изменений в содержание обвинения, было принято решение о привлечении М.Гулиева в качестве обвиняемого по статье 281.2 (публичные призывы, направленные против государства, совершенные неоднократно) УК АР.
Мурад Гулиев 23 сентября 2019 года на своей странице в Facebook и 24 декабря 2023 года на канале RaffNaff на платформе YouTube, действуя в составе группы лиц по предварительному сговору, распространял публичные призывы к насильственным действиям против законно сформированной и действующей власти в Азербайджане.скачать dle 11.3