Hakimiyyətin zorla ələ keçirilməsinə yönələn çağırışlar etməkdə təqsirləndirilən şəxsə hökm oxunub
Hakimiyyətin zorla ələ keçirilməsinə yönələn açıq çağırışlar etməkdə təqsirləndirilən Elşən Kərimovun cinayət işi üzrə məhkəmənin yekun prosesi keçirilib.
"Report"a istinadən xəbər verir ki, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Səbuhi Hüseynovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə dövlət ittihamçısı çıxış edib.
O, Elşən Kərimovun yeddi il altı ay müddətinə azadlıqdan məhrum edilməsini istəyib.
Daha sonra vəkil Zibeydə Sadıqova çıxış edərək müdafiə etdiyi şəxsə yüngül cəza verilməsini xahiş edib.
Məhkəmədə hökm oxunub. Hökmə əsasən, Elşən Kərimov altı il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib.
Qeyd edək ki, Elşən Kərimov 2024-cü il aprelin 17-də Yevlax rayonunun Rüstəmli kəndində saxlanılıb. Onun barəsində Baş Prokurorluğun İstintaq İdarəsində Cinayət Məcəlləsinin 281.1 (Hakimiyyətin zorla ələ keçirilməsinə yönələn açıq çağırışlar etmə, habelə bu cür məzmunlu materialları yayma) maddəsi ilə cinayət işi başlanılıb. Aprelin 19-da Binəqədi Rayon Məhkəməsi onun barəsində üç aylıq həbs qətimkan tədbiri seçib.скачать dle 11.3

В Азербайджане обвиняемому в призывах к насильственному захвату власти вынесен приговор
Завершился уголовный процесс над Эльшаном Керимовым, обвиняемым в публичных призывах к насильственному захвату власти.
Как сообщает Report, заседание прошло в Бакинском суде по тяжким преступлениям под председательством судьи Сабухи Гусейнова.
Прокурор запросил 7 лет и 6 месяцев лишения свободы для Э.Керимова. Выступившая с защитной речью адвокат Зибейда Садыгова попросила вынести мягкий обвинительный приговор.
Решением суда Эльшан Керимов приговорен к 6 годам лишения свободы.
Отметим, что Э.Керимов был задержан 17 апреля 2024 года в селе Рустамли Евлахского района. В следственном управлении Генпрокуратуры в его отношении было возбуждено уголовное дело по статье 281.1 (публичные призывы к насильственному захвату власти, насильственному удержанию власти или насильственному изменению конституционного строя, либо нарушению территориальной целостности Азербайджанской Республики (АР), а равно распространение материалов такого содержания) УК АР. 19 апреля Бинагадинский районный суд избрал в его отношении меру пресечения в виде ареста сроком на три месяца.скачать dle 11.3