03.12.2025 17:02 675
Məlumata görə, o, noyabrın 21-də Baş Prokurorluğun İstintaq İdarəsinə çağırılsa da, gəlməyib və barəsində qiyabi icraat başlanılıb.
Onun barəsində istintaq bu gün tamamlanıb. Həm Altay Göyüşova, həm də onun seçəcəyi müdafiəçisinə dekabrın 10-dan etibarən cinayət işi ilə tanış olmaq üçün vaxt məhdudiyyəti qoyulmadan Baş Prokurorluğun İstintaq İdarəsində şərait yaradılacağı bildirilib.
Altay Göyüşova xəbərdarlıq edilib ki, əgər o istintaqa gəlməsə, cinayət işi qiyabi icraatda məhkəməyə göndərilə və barəsində qiyabi hökm çıxarıla bilər.
Qeyd edək ki, Altay Göyüşov barəsində Cinayət Məcəlləsinin 281.2-ci (Dövlət əleyhinə yönələn açıq çağırışlar, təkrar və ya bir qrup şəxs tərəfindən törədildikdə) maddəsi ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlbetmə haqqında qərar qəbul edilib.
O, istintaqdan qaçaraq Azərbaycan hüdudlarından kənarda gizləndiyi üçün barəsində ittiham elan edilməsi ilə bağlı axtarış elan olunub.скачать dle 11.3

03.12.2025 17:02 192
Согласно информации, Гёюшов был вызван в следственное управление надзорного ведомства 21 ноября, однако не явился, после чего в его отношении было начато заочное производство.
Сегодня расследование по его делу завершено. Сообщается, что начиная с 10 декабря, как самому Алтаю Гёюшову, так и выбранному им защитнику будут созданы условия в следственном управлении Генеральной прокуратуры для ознакомления с материалами уголовного дела без ограничения по времени.
А.Гёюшова предупредили, что если он не явится к следствию, уголовное дело может быть направлено в суд в порядке заочного производства, и в его отношении может быть вынесен заочный приговор.
Отметим, что в его отношении было принято решение о привлечении в качестве обвиняемого по статье 281.2 (публичные призывы, направленные против государства, совершенные неоднократно или группой лиц) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики.
Поскольку он скрывается от следствия за пределами Азербайджана, он был объявлен в розыск в связи с предъявлением ему обвинения.скачать dle 11.3