15.11.2025 19:31 876
Məlumata görə, İlqar Allaz oğlu Hacıyevə Cinayət Prosessual Məcəlləsinin 467-13.4-cü maddəsinin tələbinə əsasən, Baş Prokurorluğun İstintaq İdarəsinə dəvət olunması barədə rəsmi bildiriş göndərilib.
Bildirilib ki, o, bu il noyabrın 24-də 10:00-da Binəqədi rayonu, Süleyman Sani Axundov küçəsi 160 ünvanında yerləşən Baş Prokurorluğun İstintaq Baş İdarəsinə gəlməlidir.
Qeyd olunub ki, İlqar Hacıyev barəsində 2017-ci ilədək qüvvədə olan Cinayət Məcəlləsinin 178.3.2-ci maddəsi ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlbetmə haqqında qərar qəbul edilib. O, istintaqdan qaçaraq Azərbaycan hüdudlarından kənarda gizləndiyi üçün barəsində ittiham elan edilməsi ilə bağlı axtarış elan olunub. Nərimanov Rayon Məhkəməsinin 13 yanvar 2021-ci il tarixli qərarı ilə barəsində qiyabi həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Noyabrın 14-də ittihamın məzmununa əlavələr və dəyişikliklər edilərək İlqar Hacıyev barəsində Cinayət Məcəlləsinin 1 dekabr 2017-ci ilədək qüvvədə olan 178.3.2 və 193-1.3.2 maddələri ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlbetmə haqqında qərar qəbul edilib.
Qeyd olunub ki, o, 2016-cı ildən 2021-ci ilədək "Ezde Qrup" MMC-nin rəhbəri olarkən öz qulluq mövqeyindən istifadə etməklə 10 milyon dollar, yəni 16 milyon 270 min manat pulu dələduzluq yolu ilə ələ keçirib və leqallaşdırıb.
Təqsirləndirilən şəxsə qiyabi icraatın açıla biləcəyi, qiyabi hökmün və məhkəmənin digər qərarının çıxarılacağı barədə xəbərdarlıq edilib.
Bildirilib ki, çağırışa gəlmədiyi halda barəsində qiyabi icraat açıla, qiyabi hökm və ya məhkəmənin digər yekun qərarı çıxarıla bilər.скачать dle 11.3

Ильгар Гаджиев вызван в Генеральную прокуратуру
Как сообщает Median.Az со ссылкой на İTV, Ильгару Аллаз оглу Гаджиеву было направлено официальное уведомление о приглашении в Следственное управление надзорного ведомства в соответствии с требованием статьи 467-13.4 (открытие заочного производства по уголовному преследованию) Уголовно-процессуального кодекса Азербайджанской Республики (АР).
Сообщается, что он должен явиться 24 ноября в 10:00 в Главное следственное управление Генпрокуратуры, расположенное по адресу: город Баку, Бинагадинский район, улица Сулеймана Сани Ахундова, 160.
В отношении Гаджиева принято решение о привлечении в качестве обвиняемого по статье 178.3.2 (мошенничество, совершенное с причинением крупного ущерба) Уголовного кодекса, действовавшего до 2017 года. В связи с тем, что он скрылся от следствия за пределами Азербайджана, он объявлен в розыск для предъявления обвинения. Решением Наримановского районного суда от 13 февраля 2021 года в его отношении избрана мера пресечения в виде заочного ареста.
14 ноября в содержание обвинения были внесены дополнения и изменения, и в отношении Ильгара Гаджиева было принято решение о привлечении в качестве обвиняемого по статьям 178.3.2 и 193-1.3.2 (легализация имущества в крупном размере, добытого преступным путем) Уголовного кодекса, действовавшего до 1 декабря 2017 года.
Отмечается, что он, будучи руководителем ООО Ezde Qrup с 2016 по 2021 год, пользуясь своим служебное положение, путем мошенничества завладел и легализовал 10 млн долларов, то есть 16 млн 270 тыс. манатов.
Обвиняемому вынесено предупреждение о возможности открытия заочного производства и вынесения заочного приговора или иного решения суда. В случае неявки на вызов против него может быть начато заочное судебное производство с вынесением соответствующего приговора или иного окончательного решения суда.