Ərəstun Oruclunun məhkəməsi başlayıb
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Babək Pənahovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə müttəhimin anket məlumatları dəqiqləşdirilib.
Məhkəmə cinayət işinin məhkəmə araşdırmasına verilməsinə dair qərar qəbul edilib.
İlk məhkəmə baxış iclası yanvarın 14-nə təyin olunub.
Qeyd edək ki, Ərəstun Oruclunun barəsində Cinayət Məcəlləsinin 281.2-ci (Dövlət əleyhinə yönələn açıq çağırışlar, təkrar və ya bir qrup şəxs tərəfindən törədildikdə) maddəsi ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlbetmə haqqında qərar qəbul edilib. Bildirilib ki, o, istintaqdan qaçaraq Azərbaycan hüdudlarından kənarda gizləndiyi üçün barəsində ittiham elan edilməsi məqsədilə axtarış elan edilib.
Binəqədi Rayon Məhkəməsinin 2025-ci il 23 fevral tarixli qərarı ilə onun haqqında qiyabi həbs qətimkan tədbiri seçilib. Həmin il sentyabrın 18-də ittihamın məzmununa əlavələr və dəyişikliklər edilərək Ərəstun Oruclu barəsində Cinayət Məcəlləsinin 220.2-ci və 281.2-ci maddələri ilə təqsirləndirilən şəxs qismində cəlbetmə haqqında qərar verilib.
Qeyd olunub ki, o, "YouTube" internet platformasında 4 yanvar 2023-cü ildə və 24 oktyabr 2024-cü ildə qeyriləri ilə qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs halında birləşərək Azərbaycanda qanuni əsaslarla formalaşmış və fəaliyyət göstərən mövcud hakimiyyətə qarşı zor tətbiqi çıxmağı təşviq edən açıq çağırışlar edib və yayıb.скачать dle 11.3

Начался суд над Арастуном Оруджлу
Начался судебный процесс по делу Арастуна Оруджлу, обвиняемого в призывах, направленных против государства.
На процессе в Бакинском суде по тяжким преступлениям под председательством судьи Бабека Панахова были уточнены анкетные данные обвиняемого.
Суд принял решение о передаче уголовного дела в судебное разбирательство.
Первое заседание назначено на 14 января.
Согласно материалам дела, в отношении Оруджлу принято решение о привлечении его в качестве обвиняемого по статье 281.2 (публичные призывы, направленные против государства, совершенные неоднократно или группой лиц) Уголовного кодекса (УК) Азербайджанской Республики (АР). Он был объявлен в розыск, поскольку скрылся от следствия за пределами страны.
Решением Бинагадинского районного суда от 23 февраля 2025 года в отношении Арастуна Оруджлу заочно избрана мера пресечения в виде ареста. 18 сентября 2025 года в обвинительный акт были внесены изменения, и в отношении подсудимого принято решение о привлечении к уголовной ответственности еще и по статье 220.2 (призывы к активному неподчинению законным требованиям представителей власти и к массовым беспорядкам) УК АР.
Отмечается, что 4 января 2023 года на канале Ərəstun Oruclunun kanalı и 24 октября 2024 года на канале Azərfreedom TV на платформе YouTube, действуя по предварительному сговору с группой лиц, Арастун Оруджлу распространял публичные призывы, побуждающие к применению насилия против законно сформированной и функционирующей власти в Азербайджане.скачать dle 11.3