Paşinyan ABŞ-yə işgüzar səfərə getdi
Bu barədə Ermənistan baş nazirinin İnformasiya və İctimaiyyətlə Əlaqələr Departamenti məlumat yayıb.
Məlumata görə, Paşinyan fevralın 19-da Vaşinqtonda keçiriləcək Sülh Şurasının ilk iclasında iştirak edəcək.
Donald Tramp yanvarın 16-da Qəzza zolağı üzrə Sülh Şurasının yaradılacağını elan edib. Şuranın yaradılması Qəzzada beynəlxalq qüvvələrin yerləşdirilməsi ilə birlikdə Trampın sülh planının bir hissəsidir. Növbəti gün Ağ Ev şuranın tərkibini açıqlayıb. Bura ABŞ-nin dövlət katibi Marko Rubio, ABŞ prezidentinin xüsusi elçisi Stiv Uitkoff, Trampın kürəkəni Cared Kuşner də daxil ediliblər. İcraiyyə şurasının hər bir üzvü Qəzzada vəziyyətin sabitləşdirilməsi üçün müəyyən bir istiqamətə rəhbərlik edəcək. Bu istiqamətlərə idarəetmə potensialının gücləndirilməsi, regional əlaqələr, bərpa, investisiyaların cəlb edilməsi, genişmiqyaslı maliyyələşdirmə və kapitalın səfərbər edilməsi də daxildir.
Yanvarın 22-də İsveçrənin Davos şəhərində Sülh Şurasının Nizamnaməsinin imzalanma mərasimi keçirilib. Sənəd Vaşinqtonun təşəbbüsünü dəstəkləyən dövlətlərin liderləri və nümayəndə heyətləri ilə birgə təsdiq edilib. Sülh Şurasının təkcə Qəzzadakı vəziyyətin sabitləşdirilməsi ilə deyil, həm də digər regionlarda münaqişələrin qarşısının alınması və həlli ilə məşğul olacağı güman edilir.скачать dle 11.3

Премьер-министр Армении Никол Пашинян отправился в США с рабочим визитом
Как передает Median.Az со ссылкой на армянские СМИ, сообщение об этом распространил департамент информации и связей с общественностью Аппарата премьер-министра.
Политик примет участие в первом заседании "Совета мира" в Вашингтоне, которое состоится 19 февраля.
Трамп 16 января объявил о формировании "Совета мира" по сектору Газа. Его создание входит в его мирный план для Газы наряду с размещением международных сил. На следующий день Белый дом раскрыл состав совета. В него вошли, в частности, государственный секретарь США Марко Рубио, спецпосланник президента США Стив Уиткофф, зять Трампа Джаред Кушнер. Каждый член Исполнительного совета будет курировать определенное направление для стабилизации и долгосрочного успеха Газы, в том числе "укрепление управленческого потенциала, региональные отношения, восстановление, привлечение инвестиций, масштабное финансирование и мобилизацию капитала".
22 января в швейцарском Давосе состоялась церемония подписания устава "Совета мира". Документ был утвержден совместно с лидерами и делегациями государств, поддержавших инициативу Вашингтона. Предполагается, что "Совет мира" будет заниматься не только решением ситуации в Газе, но и предотвращением и урегулированием конфликтов в других регионах.скачать dle 11.3