Evinin sənədi olmayanlara VACİB XƏBƏR: 15 günə çıxarış almaq mümkün olacaq
"Nazirlər Kabineti tərəfindən "Daşınmaz əmlak üzərində hüquqların dövlət qeydiyyatı üçün sənədlərin qəbulu, yoxlanılması və verilməsinin prosedur Qaydaları" təsdiq edilib. Təsdiq olunmuş yeni qaydalara görə, hüquqların dövlət qeydiyyatı üçün təqdim olunan sənədlərdəki torpaq kateqoriyası ilə dövlət torpaq kadastrındakı məlumatlar arasında uyğunsuzluq yaranarsa, qeydiyyat orqanının məsul şəxsləri tərəfindən 15 iş günü ərzində yerquruluşu sənədlərinin təhlili vasitəsilə araşdırma aparılmalıdır".
Bu barədə millət vəkili Vüqar Bayramov sosial şəbəkə hesabında etdiyi paylaşımda məlumat verib.
Qeyd olunub ki, aparılan araşdırmanın nəticələrinə əsasən, təqdim edilmiş sənədlərdəki məlumatların düzgünlüyü təsdiqini taparsa, həmin əmlak üzərindəki hüquqlar dövlət qeydiyyatına alınır və dövlət torpaq kadastrında müvafiq düzəlişlər həyata keçirilir:
"Başqa sözlə, vətəndaş daşınmaz əmlakını qeydiyyata aldırmaq üçün müraciət edərkən, qeydiyyata cavabdeh olan dövlət orqanındakı məlumat fərqli olarsa, bu halda 15 iş günü müddətində dəqiqləşdirmə aparılır. Nümunə üçün, əgər vətəndaşın sənədində torpağın təyinatı tikintiyə icazə verirsə, lakin dövlət qurumunun məlumat bazasında həmin ərazi kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaq kimi görünürsə, məlumatı dəqiqləşdirmək məqsədilə digər aidiyyəti qurumlara sorğu göndəriləcək. Sorğu nəticəsində vətəndaşın sənədinin doğruluğu təsdiqlənərsə, həmin daşınmaz əmlakın qeydiyyatı aparılacaq.
Ümumilikdə, tətbiq edilən yeni dəyişikliklər qeydiyyatsız evlərin sənədləşdirilməsi prosesində məlumatların dürüstləşdirilməsinə xidmət edəcək. Bu addım eyni zamanda mülkiyyət hüquqlarının tanınması və qorunması baxımından da xüsusi əhəmiyyət kəsb edir".

Конец бюрократической путанице: новые шансы для владельцев домов без документов в Азербайджане
Подробностями этого значимого нововведения поделился депутат Милли Меджлиса, экономист Вугар Байрамов в своем аккаунте в социальной сети.
Отмечается, что если в ходе проведенного расследования подтвердится достоверность сведений, указанных в документах заявителя, права на данный объект недвижимости будут незамедлительно зарегистрированы. Более того, государство берет на себя обязательство внести соответствующие корректировки в сам земельный кадастр, приводя электронную базу в соответствие с реальностью.
Депутат пояснил механизм на конкретном примере: "Иными словами, когда гражданин обращается за регистрацией своей недвижимости, а данные в государственной системе отличаются от фактических, запускается процесс уточнения длительностью в 15 рабочих дней. Рассмотрим распространенную ситуацию: в документах гражданина указано, что назначение земли позволяет вести строительство, однако в базе данных госоргана эта территория все еще числится как земля сельскохозяйственного назначения. Теперь же, с целью уточнения информации, будет направлен запрос в профильные структуры. Если ответ на запрос подтвердит правоту документов гражданина, регистрация недвижимости будет успешно завершена".
В целом, внедряемые изменения - это не просто бюрократическая поправка, а фундамент для решения одной из самых острых социальных проблем - оформления так называемых "домов без документов", то есть незарегистрированных. Процесс верификации данных послужит легитимизации имущества, что имеет особое значение для защиты прав собственности, написал парламентарий.