Azərbaycanda SSRİ dövründə ayrılmış torpaq sahələrinin qeydiyyatı asanlaşdırılıb
Prezident İlham Əliyev “Daşınmaz əmlakın dövlət reyestri haqqında” qanun qüvvəyə minənə qədər əldə edilmiş və yaranmış daşınmaz əmlak obyektləri üzərində hüquqların əldə edilməsini təsdiq edən sənədlərin Siyahısı"nın təsdiq edilməsi barədə 13 yanvar 2015-ci il tarixli və həmin siyahıda dəyişikliklər edilməsi barədə 30 oktyabr 2015-ci il tarixli fərmanlarında dəyişiklik edilb.
Dövlət başçısı bununla bağlı yeni fərman imzalayıb.
Fərmana əsasən, Azərbaycan SSRİ-nin tərkibində olduğu dövrdə səlahiyyətli orqanların yaşayış və bağ evi tikintisi üçün ayırdığı torpaq sahələrinin qeydiyyatına dair tələblər yumşaldılıb. Belə ki, həmin əmlaklar üzərində hüquqların təmin edilməsi zamanı şəhər və rayon xalq deputatları sovetlərinin icraiyyə komitələrinin verdiyi torpaqdan istifadə hüququna dair dövlət aktı tələb edilməyəcək.
Bundan başqa, qeydiyyat zamanı sovxoz və yaxud dövlət orqanlarının tabeliyində olan digər kənd təsərrüfatı müəssisəsi rəhbərinin (direktor və s.) əmri, yaxud həyətyanı torpaq sahəsi barədə qaytanlanmış torpaq kitablarından çıxarış da nəzərə alınacaq.скачать dle 11.3

В Азербайджане упрощена регистрация земельных участков, выделенных в период СССР » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
В Азербайджане упрощена регистрация земельных участков, выделенных в период СССР
Президент Ильхам Алиев подписал новый указ, вносящий изменения в распоряжения от 13 января и 30 октября 2015 года, касающиеся "Списка документов, подтверждающих приобретение прав на объекты недвижимости, полученные до вступления в силу закона "О государственном реестре недвижимого имущества".
Новый указ главы государства существенно смягчает требования к регистрации земельных участков, выделенных уполномоченными органами для строительства жилых и дачных домов в период нахождения Азербайджана в составе СССР.
Теперь при оформлении прав на такое имущество не будет требоваться государственный акт о праве пользования землей, выданный исполнительными комитетами советов народных депутатов городов и районов.
Кроме того, при регистрации будут учитываться приказы руководителей (директоров и др.) совхозов или других сельскохозяйственных предприятий, находившихся в подчинении государственных органов, а также выписки из прошнурованных земельных книг о приусадебных земельных участках.скачать dle 11.3