Ögey anasına hücum edərək soyğunçuluq törədən şəxs barədə QƏRAR VERİLDİ
Gəncə Apellyasiya Məhkəməsində soyğunçuluq əməlində ittiham olunan İntiqam Amalovun (adı və soyadı şərtidir) barəsində çıxarılan hökmdən verilmiş apellyasiya şikayətinə baxış iclası yekunlaşıb.
Pravda.az-a istinadən bildirir ki, hakim Salman Hüseynovun sədrliyi ilə baş tutan məhkəmə iclasında yekun qərar açıqlanıb.
Məhkəmənin qərarına əsasən, verilən apellyasiya şikayəti təmin olunmayıb.
İstintaq materiallarına görə, İntiqam Amalov özgə əmlakını açıq şəkildə talamaq niyyəti ilə 2025-ci il iyunun 22-də səhər saat 7 radələrində ögey anası - Tərtər rayonunun Səhləbad kənd sakini, zərərçəkmiş Zəminə Poladovanın (adı və soyadı şərtidir) fərdi yaşayış evinə gəlib. Evə gec gəlməsi səbəbindən ona irad tutan qadınla təqsirləndirilən şəxs arasında münaqişə baş verib. Mübahisə gedişatında o, ögey anasının ağzını əli ilə qapayaraq onu yerə yıxıb, daha sonra boğazından tutaraq sıxıb. Nəticədə İntiqam Zəminə Poladovaya onun boynunun aşağı üçdəbir hissəsinin sağ və sol yan səthlərində sıyrıqlar, sol sağrı nahiyəsinin xarici səthində qançır xəsarətləri yetirib. Məhkəmə-tibbi ekspertizasının rəyinə görə, sözügedən xəsarətlər sağlamlığa zərər vurmadığı üçün dərəcə təyin olunmayıb.
Bundan sonra təqsirləndirilən şəxs zor tətbiq etməklə əvvəlcə zərərçəkmişin qulağındakı İtaliya istehsalı olan, 583 əyyarlı və ümumi dəyəri 405 manat olan bir cüt qızıl sırğanı, ardınca isə ağzındakı hər biri bir qram çəkidə, 110 manat dəyərində, 583 əyyarlı, Rusiya istehsalı olan 20 ədəd qızıl dişdən ibarət, ümumi dəyəri 2 200 manatlıq protezi çıxarıb. O, ümumilikdə 2 605 manatlıq əmlakı açıq talama yolu ilə ələ keçirərək hadisə yerindən uzaqlaşıb.
Tərtər Rayon Məhkəməsinin hökmü ilə təqsirləndirilən şəxs günahkar bilinərək dörd il müddətinə azadlıqdan məhrumetmə cəzasına məhkum olunub. Birinci instansiya məhkəməsinin qərarından narazı qalan İntiqam apellyasiya şikayəti verərək barəsində bəraət hökmünün çıxarılmasını istəyib.скачать dle 11.3

Апелляционный суд оставил в силе приговор обвиняемому в ограблении мачехи
В Гянджинском апелляционном суде рассмотрена апелляционная жалоба на приговор по делу Интигама Амалова (здесь и далее имена и фамилии условные), обвиняемого в грабеже.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на pravda.az, на заседании под председательством судьи Салмана Гусейнова было объявлено окончательное решение.
Суд постановил оставить апелляционную жалобу без удовлетворения.
По данным следствия, ранним утром 22 июня 2025 года Интигам Амалов с целью открытого хищения имущества пришёл в дом своей мачехи - жительницы села Сахлабад Тертерского района Замины Поладовой (имя и фамилия условные). После упрёка за позднее возвращение между ними произошёл конфликт. В ходе ссоры он закрыл женщине рот рукой, повалил на землю и сжал ей горло. В результате потерпевшей были нанесены незначительные травмы - ссадины в области шеи. Согласно судебно-медицинскому заключению, эти повреждения вреда здоровью не причинили и по степени тяжести не квалифицированы.
Затем мужчина, применяя насилие, снял с её ушей пару золотых серёг итальянского производства 583-й пробы стоимостью 405 манатов и извлёк изо рта протез из 20 золотых зубов российского производства общей стоимостью 2 200 манатов. Завладев имуществом на сумму 2 605 манатов, он скрылся.
Районный суд признал его виновным и приговорил к четырём годам лишения свободы. Не согласившись с этим решением, осуждённый подал апелляцию с требованием оправдательного приговора.скачать dle 11.3