Bir ayda ölkədə 23 milyon manatlıq narkotik dövriyyədən çıxarılıb
2026-cı ilin yanvar ayında hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən narkotik vasitələrin qanunsuz dövriyyəsinə qarşı mübarizə çərçivəsində 793 cinayət faktı aşkarlanıb.
Bildirilib ki, onlardan 162-i narkotik vasitələrin qanunsuz satışı, 630-u qanunsuz əldə edilib saxlanılması, biri bu kateqoriyadan olan digər cinayətlərlə bağlı olub:
"Aşkarlanmış faktlar üzrə qanunsuz dövriyyədən ümumilikdə müsadirə olunmuş 893 kiloqram 456.646 qram narkotik vasitələrin və psixotrop maddələrin 765 kiloqram 86.6 qramını marixuana, 76 kiloqram 396.846 qramını heroin, 23 kq 339 qramını tiryək, 20 kq 32.8 qramını həşiş, 6 kq 43.5 qramını digər narkotik vasitələr, 2 kiloqram 557.9 qramını psixotrop maddələr təşkil edib.
Qanunsuz dövriyyədən çıxarılmış narkotik vasitələrin və psixotrop maddələrin "qara bazar"da ümumilikdə dəyəri 22 milyon 795 min manat civarında qiymətləndirilir".